Nawet świnie już nie płacą. ”Cena nie gwarantuje opłacalności producentom trzody chlewnej”Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń spadają

Nawet świnie już nie płacą. "Cena nie gwarantuje opłacalności producentom trzody chlewnej"

13.10.2023., 10:34h
Ceny świń spadły do poziomu, który nie zapewnia już opłacalności produkcji. Niestety, zdaniem analityków trend spadkowy będzie się utrzymywał, zwłaszcza, że w Niemczech notowania świń są coraz niższe, a pogłowie w Polsce rośnie.

W trzy miesiące ceny świń spadły o ponad 70 gr

Ceny świń w Polsce spadają kolejny tydzień z rzędu. Jeszcze w połowie lipca skupy płaciły za żywiec 9,02 zł/kg, a obecnie płacą 7,73 zł/kg. Rolnicy załamują ręce, bo stawka ta nie zapewnia opłacalności produkcji.

- Niestety cena ta nie gwarantuje opłacalności producentom trzody chlewnej – ocenia Wielkopolska Izba Rolnicza. 

​Czarniak: rolnicy nie czekali i zgłosili do sprzedaży lżejsze świnie

Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus zauważa w swoim najnowszym komentarzu, że w tym tygodniu zakłady obniżają stawki średnio o 60 groszy, do poziomu maksymalnie ok. 9,60 zł za kg w klasie E. 

- Obniżka wydaje się kolosalna, szczególnie porównując ją do stawek zeszłotygodniowych, ale warto zauważyć, że stawka ta jest wyższa od niemieckiej o ponad 10 groszy, a w zeszłym tygodniu różnica ta była mniejsza. Wynika to z różnic kursu euro – zaznacza Czarniak.

Kolejny czynnik, który spowodował, że zakłady obniżyły cenę jest fakt, że rolnicy spodziewali się spadków.

- Wielu rolników wolało nie czekać i zgłosić do sprzedaży lżejsze świnie, co pozwoliło zapełnić spokojnie grafiki zakupowe - tłumaczy Czarniak. 

Świnie w Niemczech mocno tanieją

Członek Polsus ocenia też, że ostatni spadek notowań na dużej giełdzie w Niemczech o 10 centów był naprawdę spory.

- Tak naprawdę dopiero najbliższa sesja ISW pokaże, czy wystarczający. Wszyscy z niepokojem czekamy na ruch kupujących. Jeżeli uznają oni obecne stawki za akceptowalne, to zobaczymy w końcu handel na małej giełdzie, a to z kolei wpłynie na chwilową stabilizację cenową – ocenia Czarniak.

Polpig: rolnicy ostrożniej wstawiają prosięta do tuczu

Także Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig zauważa, że ubojnie na zeszłotygodniowe obniżenie cen u naszego zachodniego sąsiada zareagowały redukcją cen skupu o 25 groszy za kilogram wagi poubojowej. 

- Spadek cen skupu powoduje bardziej ostrożne wstawianie prosiąt do tuczu. Nowe ogniska ASF w stadach świń dodatkowo zwiększają niepewność rynkową. Ze względu na wysokie koszty energii przetwórnie unikają gromadzenia większej ilości zapasów wieprzowiny. W rezultacie potrzeby zakładów mięsnych zaspokaja stosunkowo ograniczona podaż żywca - wyjaśnia Polpig.

Rośnie pogłowie trzody chlewnej w Polsce, ale spada liczba stad

Na spadek cen wpływa także wzrost pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Według najnowszych danych ARiMR na dzień 30 lipca 2023 roku pogłowie wynosiło prawie 9,1 mln sztuk w porównaniu do 8,35 mln szt. z 30 marca 2023 roku. To oznacza, że wzrosło o prawie 9 proc.

Jak wyjaśnia Wielkopolska Izba Rolnicza, we wszystkich województwach wzrosło pogłowie, największy przyrost odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim (13,99 proc.), jeżeli chodzi o Wielkopolskę to pogłowie zwiększyło się o 8,66 proc. 

- W tym samym czasie zmalała do 52,8 tys. liczba stad, co świadczy dobrze o kierunku zmian czyli koncentracji pogłowia w większych gospodarstwach – ocenia WIR. 

Izba ocenia, że wzrost liczby świń jest wynikiem spadku cen zbóż. 

- Można powiedzieć, że powróciliśmy do dawnych warunków rynkowych, gdzie nie opłacało się sprzedawać zboża, tylko dodawać wartość do niego poprzez produkcję zwierzęcą – tłumaczy WIR.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na rynek trzodowy są systematycznie uruchamiane przez rząd dopłaty do prosiąt urodzonych w cyklu zamkniętym. 

- Przypominamy, że Wielkopolska Izba Rolnicza oraz inne organizacje rolnicze postulowały o wprowadzenie takiego systemu na dłuższy okres czasu i wypracowanie w Polsce modelu produkcji trzody chlewnej w oparciu o cykl zamknięty lub ścisłą kooperację rolników, co pozwoli w przyszłości na uniezależnienie się od importu warchlaków – czytamy w analizie WIR.

ING: możemy spodziewać się obniżek cen świń do końca 2023 r

Niestety analitycy banku ING w najnowszym raporcie rynkowym nie pozostawiają złudzeń. Oceniają, że ceny świń nadal będą spadać, skoro stosunkowo niski poziom podaży świń nie wywiera tak dużej presji na ceny z powodu ograniczonego popytu konsumpcyjnego.

- Utrzymuje się niższa konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na światowych rynkach z uwagi na wyższy poziom cen od konkurencyjnego dostawców (m.in. z Ameryki Północnej i Południowej). W połączeniu z sezonowymi trendami w czwartym kwartale możemy spodziewać się obniżek cen do końca 2023 r. - tłumaczą bankowi eksperci.

image
Jak rząd chce uratować polskiego schabowego?

Rolnicy rozczarowani rządowym programem odbudowy pogłowia świń w Polsce

image
Ceny świń

Tuczniki tańsze nawet o 30 gr. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i w UE?

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 05:36