tuczniki koryto karmienie jednoczesneDominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Sezon grillowy nie przyniósł podwyżek. Jakie są ceny świń w Polsce?

02.05.2024., 17:00h
Ceny świń w Polsce nie wzrosły mimo sezonu grillowego. Zdaniem analityków szansą na podwyżki są negocjacje w sprawie powrotu niemieckiej wieprzowiny na rynek chiński. Jakie są ceny tuczników w Polsce i w Niemczech?

Część zakładów obniżyła ceny świń o 10-20 gr

Długi weekend majowy i rozpoczynający się sezon grillowy nie przyniósł oczekiwanych zmian na rynku trzody chlewnej. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła cenniki, ale spadki nie były bardzo duże - ok. 10 gr/kg. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,10 zł/kg, a nawet więcej.

- W poprzednich dwóch tygodniach obserwowaliśmy spadki cen skupu w krajowych ubojniach. Obecnie mamy okres stabilizacji cenowej i należy spodziewać się dominacji trendu bocznego w skupach przez najbliższe dni - tłumaczy Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że na rynku krajowym w dniach 15–21.04.2024 r. dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 7,53 zł/kg wobec 7,52 zł/kg przed tygodniem. Cena tego żywca była o 4 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o 17 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r.

Czy ceny świń wzrosną w najbliższej przyszłości? 

Zdaniem analityków PKO BP na krajowe spadki cen wpływa odbudowująca się podaż, spadek presji kosztów, niższy popyt czy też zmiany na rynkach walutowych. Czy jest szansa, że ceny skupu jednak wzrosną? Ekonomiści nie mają wątpliwości - w  najbliższym czasie ceny wzrosną, ale w III i IV kwartale spadną.

- Prognozujemy, że przeciętna cena skupu żywca wieprzowego w 2024 zmaleje o 9-14 proc. r/r, po wzroście o 45 proc. r/r w 2023. W drugim półroczu 2024 skala spadków może wynieść 4-12 proc. r/r. Do obniżek przyczynią się: prawdopodobny wzrost podaży unijnej (prognozy KE i USDA) i wciąż słaby popyt na wieprzowinę z UE na rynkach trzecich. W kierunku spadków oddziaływać będzie presja malejących kosztów tuczu (pasze), i w przypadku polskich producentów umocnienie złotówki - tłumaczą analitycy w najnowszym wydaniu raportu rynkowego AgroNawigator PKO BP. Zaznaczają, że krajowy popyt na mięso czerwone może wzrosnąć wraz ze wzrostem siły nabywczej konsumentów.

image
Prognoza cen skupu świń w Polsce
FOTO: PKO BP

Z kolei analitycy ING oceniają, że szansą na potencjalne wzrosty cen świń są negocjacje dotyczące możliwego powrotu niemieckiego surowca na chiński rynek, który został zablokowany po wykryciu ognisk ASF u naszego zachodniego sąsiada. Poza tym spodziewana jest większa konsumpcja mięsa w związku z rozpoczęciem sezonu grillowego.

Ceny świń w Niemczech nadal bez zmian

W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 1 maja wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 8 maja. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,53 zł/kg. 

- Oczekuje się, że popyt wzrośnie wraz z ładniejszą pogodą. Dostępna oferta tuczników znajduje nabywców. Można spodziewać się stabilnych cen - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 26 kwietnia 2024 roku (w porównaniu do cen z 19 kwietnia)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,75 zł/kg (spadek o 10 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,50-7,30 zł/kg (spadek o 10 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,70 zł/kg (bez zmian);
 • Ubojnia Maciejek - 6,50-7,50 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,20 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,60-7,20 zł/kg (spadek o 20 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,10 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,80-7,20- zł/kg (spadek o 10 gr);
 • Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);

image
Komentarz Naczelnego

10 lat temu pojawił się ASF i ceny mleka spadły poniżej 1 zł. Jak to wpłynęło na rolnictwo?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 15:25