Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Trwa walka o utrzymanie cen świń. Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki Polsce?

15.11.2023., 16:48h
Ceny świń w Polsce zaczęły się stabilizować. Niektóre zakłady zdecydowały się nawet na podwyżki w klasie E. Ale zdaniem ekspertów mamy teraz walkę o utrzymanie stawek, a sytuacja na rynkach światowych nie sprzyja dalszym wzrostom. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Cen świń się stabilizują. Zdarzają się nawet podwyżki

Po kilku tygodniach obniżek, w Polsce stabilizują się ceny tuczników. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne pozostawiły swoje cenniki na niezmienionych poziomach, a Mościbrody podniosły stawkę w klasie E o 40 gr. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,75 zł/kg do 7,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,30 zł/kg. 

 W notowaniach krajowych cena skupu tuczników wzrosła, pomimo stabilizacji rynku w Niemczech. Krajowe ubojnie podniosły ceny o ponad 0,20 zł/kg klasy E. Wydaje się jednak, że impuls związany z  większymi zamówieniami na Święta Bożego Narodzenia jeszcze nie nastąpił - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym na przełomie października i listopada 2023 r. spadek cen żywca wieprzowego nieco wyhamował. W dniach 30.10 – 5.11.2023 r. średnia cena świń rzeźnych w zakładach monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, podobnie jak tydzień wcześniej, ukształtowała się na poziomie 7,48 zł/kg. Była ona o 8 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 7 proc. wyższa niż w analogicznym tygodniu 2022 r​.

Ceny cen świń w Niemczech bez zmian

Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 15 listopada nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 22 listopada. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,24 zł/kg. 

Czarniak: mamy teraz walkę o utrzymanie cen świń

Polscy rolnicy, którzy mają nadzieję na podwyżki z uwagi na zbliżający się sezon świąteczny, mogą być jednak zawiedzeni.

​- Skłaniałbym się do stwierdzenia, że mamy teraz walkę o utrzymanie stawek, przynajmniej do końca pierwszej połowy grudnia. Po tym okresie popyt lekko się załamie, ale też nie na długo w związku z zabawami karnawałowymi i spadającej podaży świń w Europie. Ale czy tak będzie wiecznie? Nie. Jeśli Europa chce nadal korzystać na handlu z krajami trzecimi, musi obniżyć koszty i stawki za świnie, a poza rynkiem wpływ na to mają regulacje prawne ustalane w Brukseli dotyczące nie tylko dobrostanu, ale i pozyskiwania energii, czy też kosztów pracy - ocenia Bartosz Czarniaka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus. Z drugiej strony ekspert zaznacza, że sytuacja na rynkach światowych nie sprzyja podwyżkom, bo obecnie w Chinach do sprzedaży tafia duża ilość zwierząt.

- Do tego niskie stawki w Brazylii i USA, które są obecnie głównymi dostawcami mięsa do Państwa Środka powodują, że europejscy producenci mają po raz kolejny jedną z najdroższych ofert. Sytuacja ta wskazuje na konieczność obniżenia cen europejskich, i to głównie za sprawą Hiszpanii (największy producent w UE), która jest głównym eksporterem - tłumaczy Czarniak.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 10 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 3 listopada 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,75 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,80-7,30 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,10 zł/kg (bez zmian);
 • Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,60 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 40 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,80 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,80-7,30- zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,10 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

image
Ceny świń

Ceny świń rosną, ale powoli. Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki Polsce?

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 06:04