Tuczniki droższe nawet o 30 gr. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń rosną!

Tuczniki droższe nawet o 30 gr. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?

20.09.2023., 17:30h
Ceny świń w Polsce rosną. Ale zdaniem analityków kolejne kwartały przyniosą spore obniżki, mimo spadającego pogłowia trzody chlewnej. Sytuacji nie poprawia fakt, że w Niemczech na dużej giełdzie znów spadły notowania. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Ile zakłady będą płacić za żywiec wieprzowy na koniec 2023 roku? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny tuczników w Polsce rosną

Ceny tuczników w Polsce rosną kolejny tydzień z rzędu. Większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych ponownie podniosła stawki. Kwiecińscy ze Żnina płacą 30 gr więcej. Podobną podwyżkę dał Jóźwiakowski z woj. wielkopolskiego. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,30 zł/kg do 8,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 9,80 zł/kg. 

W Polsce zanotowano wzrost cen skupu tuczników o ok. 0,20zł/kg (wbc) pomimo stabilizacji cenowej na rynku niemieckim. W znacznym stopniu spowodowane to było spadkiem kursu złotówki w stosunku do euro. Import zarówno żywca jak i wieprzowiny nie jest tak opłacalny i zakłady poszukują surowca z rynku krajowego. Po podwyżce w przeliczeniu na złotówki cena niemiecka dalej pozostaje wyższa od polskiej o ponad 0,30 zł/kg - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że w dniach 4-10.09.2023 r. (dane ZSRIR MRiRW) za świnie rzeźne krajowi dostawcy uzyskiwali przeciętnie 7,88 zł/kg, o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 5 proc. mniej niż przed miesiącem. Cena żywca wieprzowego była o 1 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2022 r.

Pogłowie świń w Polsce wciąż spada

W Polsce mimo wzrostu opłacalności chowu, sytuacja producentów trzody chlewnej jest trudna. W związku z tym kurczy się pogłowie świń. Z danych GUS wynika, że krajowe pogłowie świń w czerwcu 2023 spadło o 1,8 proc. (r/r), a loch o 2,6 proc.

- Na brak rozwoju branży składa się zarówno ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się ASF, jak i bariery administracyjne przy uzyskiwaniu pozwoleń budowlanych - zaznacza Polpig.

Analitycy: ceny świń będą kształtować się w trendzie spadkowym

Czy spadek pogłowia wpłynie na dalszy wzrost cen świń w Polsce? Niekoniecznie. Zdaniem analityków Credit Agricole, kolejne kwartały przyniosą stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w UE ze względu na rekordową opłacalność produkcji oraz osłabienie popytu na wieprzowinę z uwagi na jej rosnące ceny.

- W kierunku obniżenia cen skupu oddziaływać będzie również słabnąca presja kosztowa związana m.in. ze spadającymi cenami pasz. Na tej podstawie prognozujemy, że ceny skupu trzody chlewnej osiągnęły w III kw. swoje maksimum i w kolejnych kwartałach będą kształtować się w trendzie spadkowym - wyjaśniają analitycy Credit Agricole w najnowszej, jesiennej AgroMapie.

Jakie będą ceny świń na koniec 2023 i 2024 roku?

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole, cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2024 r.​

W Niemczech ceny świń znów spadają

Natomiast w Niemczech na dużej giełdzie VEZG ceny świń po kilku tygodniach stabilizacji znów spadły. Stawka za tuczniki została obniżona o 5 centów do poziomu 2,25 euro/kg. Będzie obowiązywała do 27 września. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,40 zł/kg.

-  Na niemieckim rynku nie da się uniknąć zwiększonej presji cenowej wywieranej przez zakłady ubojowe, dlatego należy spodziewać się obniżek cen tuczników - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 15 września 2023 roku (w porównaniu do cen z 8 września 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 7,35 zł/kg (wzrost o 30 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,30-7,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 7,50 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 8,10 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Kawiks Patoki - 8,10 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,30 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,80 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50-8 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,90 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,50-8 zł/kg (wzrost o 20-30 gr);
 • Mróz – 9,80 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 05:35