Jakie są ceny świń w Polsce?Domininika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Tuczniki droższe nawet o 40 gr. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?

10.04.2024., 18:00h
Ceny świń w Polsce znów rosną. Zakładom brakuje surowca, więc podnoszą stawki. Zdaniem ekspertów zbliżający się sezon grillowy może przynieść kolejne podwyżki. Z drugiej jednak strony sytuacja na rynku unijnym determinowana jest szansami eksportowymi, które są ograniczone, bo kraje trzecie oferują dużo tańsze mięso. Jakie są aktualne ceny tuczników? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny świń w Polsce: podwyżki nawet o 40 gr

Ceny świń w Polsce powoli rosną. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła cenniki nawet o 40 gr/kg. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,20 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,90 zł/kg, a nawet więcej.

Obecnie nie dziwią stawki maksymalne w przedziale 9,40-9,50 zł za kg w klasie E. Można więc powiedzieć o zrównaniu stawek u nas z tymi zza Odry. Jak mówią same zakłady, zwyczajnie brakuje surowca i każdy dzień to zabieganie o świnie, by móc zapewnić pełne obłożenie dnia następnego - tłumaczy Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.​

Natomiast z danych MRiRW wynika, że od końca lutego br. na rynku krajowym ceny zakupu świń rzeźnych ulegały niewielkim zmianom. Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 25–31 marca 2024 r. dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali średnio 7,25 zł/kg, o 1 gr/kg więcej niż w poprzednim tygodniu i o 2 gr/kg więcej niż przed miesiącem. Cena tego żywca była o 16 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2023 r.

Czy ceny świń jeszcze wzrosną?

Czy w związku ze zbliżającym się sezonem grillowym rolnicy mogą spodziewać się dalszych podwyżek cen świń? Niewykluczone. Zdaniem ​analityków banku Pekao w drugim kwartale tego roku popyt na mięso powinien być wyższy z powodu poprawy pogody i wyjazdów weekendowych konsumentów w UE (start sezonu grillowego). Wsparciem dla cen będą więc czynniki sezonowe o charakterze popytowym

Bartosz Czarniak dodaje, że obecnie surowca jest za mało, aby zaspokoić potrzeby ubojni.

- Dalsza podwyżka jest jeszcze możliwa, choć coraz bliżej jest do ujemnego bilansu finansowego, co sugeruje dwa scenariusze. Pierwszy to ten, że handel się ugnie i zapłaci więcej producentom wędlin i dostawcom mięsa – a dzięki temu podwyżki na naszym rynku będą mogły się utrwalić. Drugi, to brak reakcji ze strony handlu – spowoduje to również podwyżki, które jednak będą krótkotrwałe, ponieważ firmy nie będą chciały zbyt długo dopłacać do sprzedawanego towaru - tłumaczy ekspert.

Z kolei, jak wskazują niemieccy analitycy, dalszy rozwój sytuacji na rynku unijnym będzie w dużej mierze determinowany szansami na rynku eksportowym. I tu powstaje pytanie, czy kraje UE mają potencjał, aby konkurować z rynkiem światowym. Ceny na rynkach trzecich są obecnie znacznie niższe niż na europejskim rynku wewnętrznym, przez co europejski potencjał sprzedażowy jest ograniczony. 

Ceny świń w Niemczech bez zmian

W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian. Stawka za tuczniki ustalona 10 kwietnia wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 17 kwietnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,37 zł/kg. 

- Na niemieckim rynku tuczników sytuacja w zakresie podaży i popytu jest zrównoważona. W rezultacie cena pozostaje stabilna - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 5 kwietnia 2024 roku (w porównaniu do cen z 29 marca)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,55 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,20-7,00 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Złotex, Złoczew - 6,60 zł/kg (bez zmian);
  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,00 zł/kg (wzrost o 40 gr);
  • Ubojnia Maciejek - 6,50-7,00 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 9,20 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 40 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,80-7,20 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,00 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,80-7,20- zł/kg (wzrost o 20 gr);
  • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

image
Komentarz Naczelnego

10 lat temu pojawił się ASF i ceny mleka spadły poniżej 1 zł. Jak to wpłynęło na rolnictwo?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. październik 2024 04:11