Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Tuczniki droższe nawet o 80 gr. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?

22.02.2024., 15:23h
Ceny świń w Polsce wciąż rosną. Niektóre zakłady mięsne podniosły stawki nawet o 80 gr w wadze żywej. Rolnicy widzą więc jakąś nadzieję na poprawę opłacalności chowu, tym bardziej, że tanieje zboże paszowe. Jakie są aktualne ceny tuczników? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny świń w Polsce nadal rosną

Ceny świń w Polsce rosną kolejny tydzień z rzędu.Cenniki podniosła większość monitorowanych przez nas zakładów mięsnych i ubojni. Na przykład na Podlasiu stawki w wadze żywej wzrosły o 80 gr. Ale zdarzają się też obniżki, m.in. w Małopolsce.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,10 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 8,50 zł/kg, choć zdarzają się wyższe oferty, bo mała podaż zaczyna dawać się zakładom we znaki.

- W ubiegłym tygodniu ceny żywca wieprzowego wzrosły w monitorowanych ubojniach o około 30 groszy za kilogram - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Natomiast z danych MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 5–11.02.2024 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne przeciętnie po 6,87 zł/kg, o 2 proc. drożej niż tydzień wcześniej. Był to poziom cen o 2 proc. niższy niż przed miesiącem oraz o 13 proc. niższy niż przed rokiem.

Tanie zboże zwiększa opłacalność i podaż świń

Na koniec grudnia 2023 r. krajowe pogłowie świń wzrosło rok do roku o 1,5 proc., a macior o 11,9 proc. Polpig zaznacza, że tanie zboże i wysokie ceny świń mogą dać dodatkowy impuls do powiększania produkcji trzody chlewnej. 

Także Bartosz Czarniak z Polskiego Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus ocenia, że niskie ceny zbóż sprzyjają obecnie produkcji świń.

- Nawet przy tak drogim warchlaku jest szansa (podkreślam, szansa, a nie pewność), że uda się wyjść na plus, co zachęca rolników do ryzyka - ocenił ekspert Polsus. 

W jego ocenie na razie rynek powinien wykazywać względną stabilizację. Ruchy cenowe w dół mogą się zdarzyć w okolicy Świąt Wielkiej Nocy.

- Co przyniosą kolejne tygodnie? – myślę ze spokój zagości z nami przez jaki czas. Wiele zależy od tego, jak rozłoży się podaż w okresie przedświątecznym, który jest tuż przed nami. Jeśli podobnie jak przed Bożym Narodzeniem wielu nastawiło się na dostawę tucznika do zakładów (połączone pewnie z planowaniem zakładów i korzystaniem z własnej bazy surowcowej), możemy być świadkami ponownej nadpodaży na rynku w krótkim czasie, a wtedy będziemy musieli pogodzić się ze spadkami - tłumaczy Bartosz Czarniak.

Ceny świń w Niemczech bez zmian

W Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG nie zmieniły się. Stawka za tuczniki ustalona 21 lutego wynosi 2,15 euro/kg. Będzie obowiązywała do 28 lutego. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,30 zł/kg. 

- Niezbyt duża podaż tuczników znajduje nabywców. Dlatego ceny pozostają stabilne - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 16 lutego 2024 roku (w porównaniu do cen z 9 lutego)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,45 zł/kg (wzrost o 35 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,20-6,80 zł/kg (wzrost o 20-40 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 6,40 zł/kg (wzrost o 40 gr);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,60 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Ubojnia Maciejek - 6,50-7,00 zł/kg (wzrost o 40-50 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 20 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,60-6,90 zł/kg (wzrost o 50-80 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 6,70 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 6,65-7,10- zł/kg (wzrost o 10-25 gr);
 • Mróz – 8,70 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2024 08:23