Tuczniki staniały nawet o 1 zł! Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń spadają!

Tuczniki staniały nawet o 1 zł! Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?

09.08.2023., 17:30h
Ceny tuczników w Polsce nadal spadają, i to mocno. Niektóre zakłady obniżyły cenniki nawet o 1 zł/kg! Jakie są aktualne ceny żywca wieprzowego w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny tuczników w Polsce niższe nawet o 1 zł

Potężne spadki cen świń w Polsce. Prawie wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne obniżyły stawki. Na przykład Kawiks Patoki za żywiec płaci nawet 1 zł mniej.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 7,80 zł/kg do 8,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą średnio ok. 10,80 zł/kg.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w dniach 24–30.07.2023 r. zakłady mięsne monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, tak jak w poprzednim tygodniu, kupowały żywiec wieprzowy średnio po 8,80 zł/kg. Cena tego żywca była o 5 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 24 proc. wyższa niż przed rokiem

Brazylia wypiera z rynku drogą wieprzowinę z UE

Ceny świń w Polsce spadają m.in. w związku z sytuacją na unijnym rynku żywca wieprzowego.

- Działamy na rynku wspólnotowym. Nie ma możliwości zamknięcia naszego rynku i wprowadzenia cła na produkty z UE, tak wiec handel będzie sprowadzał mięso, które będzie tańsze, aby zachęcić konsumenta do zakupu właśnie w jego sklepie. Po drugie, ASF występujący w kraju nie pozwala nam na eksport mięsa do krajów trzecich, przez co zakłady mięsne mają ograniczone możliwości dywersyfikacji źródła uzyskania dochodu ze sprzedaży. Przez to rynek polski jest bardzo czuły na wszelkie wahania cenników w krajach UE, które mają większą produkcje i lepsze możliwości eksportowe. Mogą nas zalać mięsem, które sprzedadzą taniej, bo inne elementy, które wyeksportowano poza UE zapłacą za nie - wyjaśnia Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Zdaniem eksperta wysoka cena wieprzowiny w UE powoduje mniejsze zainteresowaniem mięsem z Europy i poszukiwanie tańszych alternatyw, jak chociażby z Brazylii.

- Jeżeli zainteresowanie mięsem z UE spadnie, to handel będzie zmuszony przekierować wyprodukowane mięso na rynek wewnętrzny. Scenariusz, w którym zainteresowanie wieprzowiną z Europy ze względu na cenę spada, realizuje się właśnie teraz. Chiny w pierwszej połowie 2023 roku zwiększyły import mięsa ze świni o 17 proc., ale ten wzrost był głównie udziałem towaru z Ameryki Północnej i Brazylii, które oferowały tańsze ceny - tłumaczy Czarniak.

W Niemczech ceny świń bez zmian

Natomiast w Niemczech po ubiegłotygodniowym dużym spadku ceny na dużej giełdzie VEZG ceny świń ustabilizowały się. Stawka za tuczniki nie zmieniła się i wynosi 2,40 euro/kg. Będzie obowiązywała do 16 sierpnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,73 zł/kg.

-  Dostępny asortyment żywca w dużej mierze znalazł swoich nabywców na początku bieżącego tygodnia. Po poprzedniej obniżce w nowym tygodniu ubojowym ceny pozostają niezmienione - wyjaśnia Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa VEZG.

Mocno spadła za to cena na małej giełdzie niemieckiej. Tydzień temu we wtorek tuczniki sprzedano za 2,56 euro/kg, a wczoraj już tylko za 2,47 euro/kg. Spadek wyniósł więc 9 centów.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 4 sierpnia 2023 roku (w porównaniu do cen z 28 lipca 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 8,15 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 8,00-8,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 8,20 zł/kg (spadek o 30 gr);
  • Złotex, Złoczew - 7,95 zł/kg (spadek o 55 gr);
  • Kawiks Patoki - 8-8,80 zł/kg (spadek o 20 gr - 1 zł);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,90 zł/kg (spadek o 10 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 11 zł/kg wbc kl. E (spadek o 40 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,80-8,30 zł/kg (spadek o 40-70 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,80 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 8-8,40 zł/kg (spadek o 20-40 gr);
  • Mróz – 10 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 10 gr).

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. wrzesień 2024 23:32