Jakie są aktualne ceny świń w Polsce?Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Tuczniki tańsze nawet o 20 gr. Jakie są ceny świń w Polsce na koniec czerwca?

26.06.2024., 17:00h
Część zakładów mięsnych po raz kolejny obniżyła ceny świń. Zdaniem analityków trwalszego wzrostu stawek możemy spodziewać się dopiero w 2025 roku. Jakie są aktualne ceny tuczników w Polsce i w Niemczech?

Ceny świń w Polsce nadal spadają

Ceny tuczników w Polsce spadają kolejny tydzień z rzędu. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła cenniki o 10-20 gr. Ale w niektórych regionach pojawiły się też lekkie podwyżki.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.

Natomiast z danych MRiRW i KOWR wynika, że w drugim tygodniu czerwca w Polsce zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały świnie rzeźne średnio po 7,53 zł/kg, o 1 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była zbliżona do uzyskanej przed miesiącem, ale o 18 proc. niższa niż przed rokiem.

Wzrost cen świń dopiero w 2025 roku

Czy ceny świń wzrosną? Niekoniecznie. Jak zauważają analitycy banku Pekao SA w najnowszym raporcie, stopniowo rośnie unijna produkcja mięsa wieprzowego, wspierana poprawą opłacalności chowu trzody chlewnej. Jednocześnie mocno spada eksport. 

- W pierwszym kwartale 2024 odnotowano silny, 16-procentowy, spadek eksportu mięsa wieprzowego z UE. Popyt na unijne mięso osłabił się na głównych zagranicznych rynkach zbytu. Jeśli uwarunkowania popytowe się nie poprawią rosnąca produkcja w drugim półroczu 2024 będzie powodowała presję na spadki cen, wzmocnioną pod koniec III i w IV kwartału czynnikami sezonowymi - wyjaśniają bankowi analitycy. 

Zdaniem ekspertów banku Credit Agricole, dołek cenowy na rynku trzody chlewnej zostanie osiągnięty w I kwartale 2025 r., a następnie ceny zaczną stopniowo rosnąć - czytamy w letniej „Agro Mapie” Credit Agricole.

Chiny grożą cłami odwetowymi na europejską wieprzowinę

Dodatkowo Chiny mogą wprowadzić dodatkowe cło na unijną wieprzowinę w odwecie za cła nałożone przez UE na chińskie samochody elektryczne.

- Nałożenie przez Chiny odwetowych ceł na import wieprzowiny z Unii Europejskiej może mieć znaczący wpływ na rynek tego mięsa, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. W przypadku utraty dostępu do chińskiego rynku, europejscy eksporterzy wieprzowiny tacy jak Hiszpania, Dania, Holandia i Francja mogą być zmuszeni do szukania nowych rynków zbytu, co może nie być łatwe w obliczu rosnącej konkurencji globalnej - wyjaśnia Aleksander Dargiewcz z Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Ceny świń w Niemczech nadal bez zmian

Z kolei w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG pozostają bez zmian już od prawie 4 miesięcy. Stawka za tuczniki ustalona 26 czerwca wynosi 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 3 lipca. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,50 zł/kg. 

- Na koniec miesiąca niemiecki rynek trzody pozostaje zróznoważony pod względem podaży i popytu oraz stabilnych cen - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Polskie świnie droższe niż unijne

Natomiast na rynku Unii Europejskiej w drugim tygodniu czerwca 2024 r. odnotowano spadek cen zakupu trzody chlewnej. W dniach 10–16.06.2024 r. średnio w UE cena świń rzeźnych klasy E wyniosła 220,04 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej i była o 0,6 proc. niższa od ceny z przedniego tygodnia, zbliżona do uzyskanej przed miesiącem oraz o 10 proc. niższa niż przed rokiem. W Polsce za świnie rzeźne tej klasy, w przeliczeniu na euro płacono 226,28 EUR/100 kg, o 3 proc. więcej niż średnio w UE. Żywiec wieprzowy w Polsce był tańszy niż m.in.: w Niemczech (o 2 proc.), ale droższy niż w Hiszpanii (o 3 proc.), Niderlandach (o 21 proc.) i Danii (o 22 proc.)

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 21 czerwca 2024 roku (w porównaniu do cen z 14 czerwca)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,85 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,50-7,30 zł/kg (spadek o 10 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 6,80 zł/kg (bez zmian);
 • Ubojnia Maciejek - 6,80-7,50 zł/kg (spadek o 10-20 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,40 zł/kg wbc kl. E (spadek o 10 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna - 6,80-7,20 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,40 zł/kg (wzrost o 30 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,20-7,40- zł/kg (wzrost o 30 gr);
 • Mróz – 9,30 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

image
Ceny świń

Fatalne prognozy z rynku trzody: ceny świń spadną o ponad 20%

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 21:12