Bułgaria pływa w zbożuEnvatoelements
StoryEditorBułgaria topi się w zbożu

Bułgaria: ponad połowa zboża zalega jeszcze w magazynach!

17.05.2023., 14:30h
W bułgarskich magazynach zalegają ponad 3 mln ton pszenicy. To połowa ubiegłorocznych zbiorów! Bułgarzy uważają, że wprowadzony zakaz importu zbóż z Ukrainy nie przyniósł pożądanych efektów, a rolnicy ponieśli ogromne straty.

Kryzys zbożowy w Bułgarii — w magazynach ponad 3 mln t ziarna

Przewodniczący Bułgarskiego Stowarzyszenia Producentów Rolnych Ventisislav Varbanov poinformował, że rolnicy obecnie magazynują ponad 3 mln ton pszenicy. To połowa ubiegłorocznych zbiorów - w 2022 bułgarscy farmerzy zebrali 6 mln ton pszenicy. W magazynach mają jeszcze 1,3 mln ton słonecznika, a do zniw pozostało niecałe 2 miesiące. Z prognoz Varbanova wynika również, że kryzys zbożowy w Bułgarii pogłębi się, ponieważ, najprawdopodobniej, zbiory z roku 2023 pokryją się ze zbiorami z roku 2022.

Bułgaria zalana zbożem z Ukrainy

Na początku maja 2023 r. bułgarski minister rolnictwa Jawor Geczew poinformował, że na dzień 1 marca w magazynach znajdowało się 6,31mln ton pszenicy z roku 2022, gdzie w zeszłym roku zapas ten wynosił zaledwie 2,4 mln ton. Na dzień 29 kwietnia 2023 r. w Bułgarii znajdowało się 2,5 mln ton pszenicy pierwszej jakości i 1,16 mln ton słonecznika.

Krytyczna sytuacja na rynku zbóż w Bułgarii

Jak uważa Varbanov, podjęcie decyzji o wprowadzeniu zakazu importu ukraińskiego zboża nie przyniosło pożądanych efektów, ponieważ ceny ustalane na giełdach międzynarodowych do dziś nie uległy obniżce. Przewodniczący stowarzyszenia przyznał również, że w trakcie jednego ze spotkań z importerami zapewniono ich o rychłym rozpoczęciu skupu bułgarskiego słonecznika. Varbanov wyjaśnił, że niekorzystne ceny zniechęcają rolników do sprzedaży, dlatego czekają oni na wzrost kwot skupu.

To największy kryzys od 30 lat

Varbanov stwierdził, że z takim kryzysem w sektorze zbóż Bułgaria zmagała się ostatnio 30 lat temu. Obecne straty są ogromne. Zalicza się do nich m.in. zakup nawozów, które rolnicy nabyli za cenę nawet 1 800 BGN za tonę, obawiając się, że później ich zabraknie, a obecnie kosztują 400 BGN za tonę.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: bta.bg.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 01:27