Cena pszenicy na Matif rośnie, ale do optymizmu wciąż dalekoarchiwum PWR
StoryEditorRynki rolne

Cena pszenicy na Matif rośnie, ale do optymizmu wciąż daleko

09.06.2023., 18:30h
Ze względu na suszę obniżane są prognozy zbiorów zbóż w Europie. Do tego dochodzi zniszczenie tamy w Nowej Kachowce w Ukrainie. A to oznacza, że powinno być mniej pszenicy na rynku niż zakładano. Teoretycznie obie te przesłanki powinny wpłynąć na wzrost cen zbóż. I cena pszenicy wzrosła, ale nieznacznie. Jakie są ceny rzepaku i kukurydzy na giełdach?

FAO szacuje, że wzrośnie produkcja zbóż, zwłaszcza paszowych

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w czerwcowym raporcie o prognozach zbiorów zbóż podaje, że w sezonie 2023/24 globalnie będzie o około 1% więcej zboża niż przed rokiem. Z szacunków FAO wynika, że łączna podaż zboża (bez ryżu) wyniesie 2289 mln ton, czyli o 17 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie. Według Organizacji, światowe zapasy zbóż nieznacznie wzrosną do poziomu około 675 mln ton.

Z prognoz FAO wynika także, że o 3% wzrośnie produkcja zboża pastewnego, w tym kukurydzy. Jej zbiory mają wynieść około 1,513 mln ton. Jednak ze względu na większy wzrost zużycia tych zbóż (do 1,503 mln ton, co oznacza wzrost o 25 mln ton), nastąpi spadek zapasów zbóż paszowych.

Zbiory pszenicy mogą być niższe niż przed rokiem

Ale już szacunki dotyczące pszenicy są odmienne. Według FAO, zbiory mają wynieść ok. 777 mln ton i będą o ok. 24 mln ton niższe od tych z poprzedniego sezonu. FAO wskazuje, że niższe zbiory wynikają głównie spadku zbiorów w Rosji i Australii.

Jednak w tych szacunkach nie są uwzględnione ewentualne skutki suszy w Europie środkowej i wschodniej czy te wynikające ze zniszczenia tamy w ukraińskiej Nowej Kachowce.  Refinitiv Commodities Research obniża prognozę produkcji pszenicy w UE o 800 000 ton do 130,4 mln ton.

Zniszczenie elektrowni w Nowej Kachowce wpływa na rynek zbóż. „Pola zamienią się w pustynię”

Na wieść o przerwaniu tamy w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce w Ukrainie ceny pszenicy na światowych rynkach wzrosła o 3%. Jednak to tylko chwilowa reakcja, ale skutki tej katastrofy będą dłużej odczuwalne, zwłaszcza przez ukraińskie rolnictwo. Tamtejszy resort rolnictwa podaje, że katastrofa zakłóci zaopatrzenie w wodę 31 systemów irygacyjnych pól w obwodach dniepropietrowskim, chersońskim i zaporoskim.

– Zniszczenie elektrowni wodnej Kachowka oznacza, że pola na południowej Ukrainie mogą zamienić się w pustynie już w przyszłym roku – podaje ukraińskie ministerstwo rolnictwa.

Z kolei Forbes Ukraina podaje, że przywrócenie produkcji rolnej w regionie Chersonia może zająć co najmniej pięć lat.

Jakie są ceny pszenicy na Matifie? Czy już wychodzimy z dołka?

Co prawda w środę 7 czerwca handel pszenicą w Paryżu i Chicago zakończył się w środę stratami. Na giełdzie Matif kontrakty na  grudzień 2023 r. spadły o 2,25 € do 228 €/t. Na CBoT lipcowe kontrakty futures spadły o 11 centów do 6,17 USD/bu (212 EUR/t).

Jednak w czwartek na Matifie już było na plusie i cena pszenicy wzrosła o 4,5 euro do 232,5 euro za tonę. Również piątkowe notowania były „zielone” – na zakończenie sesji cena pszenicy wzrosła do 234,50 euro.

Warto przy tym dodać, że podczas notowania z 31 maja cena pszenicy spadła do poziomu 218,25 euro, co było najniższym poziomem od niemal 2 lat. Oznacza to, że w nieco ponad tydzień pszenica zdrożała o 16,25 euro/t. 

Czy jednak już można mówić, że na Matfie pszenica osiągnęła swoje minimum i teraz będzie w trendzie rosnącym? Jak na razie jest za wcześniej, aby taki optymistyczny scenariusz przyjąć za bardzo prawdopodobny.

Cena kukurydzy znacznie wzrosła od początku czerwca

Na paryskiej giełdzie 2 czerwiec był czarnym dniem dla kukurydzy – najbliższe kontrakty na 23 sierpnia były wyceniane tylko na 190 euro za tonę. Jednak od poniedziałku do czwartku (z lekką korekta w środę) cena kukurydzy rosła, aby dojść 8 czerwca do poziomu 225,75 euro za tonę.

Również piątkowe notowanie było optymistyczne i cena kukurydzy wzrosła o kolejne 3 euro do kwoty 232,5 euro za tonę. Analitycy wskazują, że na cenę kukurydzy w najbliższym czasie duży wpływ mogą mieć ewentualne opady deszczu we Francji, Niemczech i w Polsce.

W tydzień cena rzepaku na Matfie wzrosła o ponad 40 euro

Na paryskiej giełdzie również ceny rzepaku rosną w ostatnich dniach. Od 30 maja, kiedy sierpniowe kontrakty na rzepak były wyceniane na zaledwie 385 euro/t, zdążył zdrożeć o 41,74 euro. W czwartek 8 czerwca cena rzepaku na Matfie wynosiła 426,75 euro/t.

Podczas piątkowego notowania cena rzepaku wzrosła) o kolejne 6,50 euro do poziomu 433,25 euro/t.

Jednak warto także pamiętać, że przed rokiem (30.05.2022) cena rzepaku na tym rynku wynosiła aż...814,75 euro za tonę!

Zobacz także: 

Ceny zbóż i rzepaku w Twoim województwie

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 14:18