Ekspert: zapasy zbóż 2 razy niższe od podawanych przez IERGiŻCanva/Magdalena Szymańska
StoryEditorJakie mamy zapasy zbóż?

Ekspert: zapasy zbóż 2 razy niższe od podawanych przez IERGiŻ

20.05.2024., 13:00h
Jakie są zapasy zboża w Polsce? Zdaniem Mirosława Marciniaka, analityka rynków rolnych z InfoGrain dużo niższe niż podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Dlaczego?

IERiGŻ: na koniec czerwca krajowe zapasy zbóż wyniosą 8,5 mln ton

Zbliżają się kolejne żniwa. Tymczasem wciąż nie wiemy, ile zbóż z poprzednich sezonów znajduje się w magazynach. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na koniec czerwca 2024 roku, krajowe zapasy zbóż wyniosą 8,5 mln ton. To 24 proc. ubiegłorocznych zbiorów.

Z tymi wyliczeniami nie zgadza się Mirosław Marciniak, analityk rynków rolnych z InfoGrain. Zaznacza, że jeśli faktycznie na koniec czerwca w magazynach miałoby pozostać tyle ziarna, to w chwili obecnej zapasy zbóż (w gospodarstwach i u przetwórców) powinny oscylować w okolicach 11 mln ton (aż 31 proc. ubiegłorocznych zbiorów).

- Skoro mamy tak ogromne zapasy (chyba tylko w Chinach zapasy końcowe zbóż znajdują się na wyższym poziomie), to dlaczego od kilku tygodni zarówno firmy handlowe, jak i przetwórcy mają ogromne problemy z kupnem zbóż? Dlaczego rolnicy nie chcą dopłaty w wysokości 300 zł do tony sprzedanych zbóż, skoro dysponują tak dużymi zapasami (w skupach pojawiają się tylko mniejsi dostawcy, którzy nie są w stanie zaspokoić krajowego popytu)? - pyta ekspert.

Marciniak: zapasy zbóż wyniosą zaledwie 3,35 mln ton

To według Marciniaka dowodzi, że krajowe zapasy zbóż znajdują się na znacznie niższym poziomie

- W mojej ocenie krajowe zapasy zbóż na koniec bieżącego sezonu, a więc na koniec czerwca 2024, wyniosą zaledwie 3,35 mln ton i będą ponad dwukrotnie niższe od podawanych przez IERGiŻ - ocenia ekspert.

Jego zdaniem, ta znacząca różnica wynika z bilansu. Zaznacza, że bieżący sezon rozpoczęliśmy ze znacznie niższymi zapasami początkowymi. Znacznie niższy jest także import zbóż, który wyniesie ok. 850 tys. ton (vs. 3 mln ton w poprzednim sezonie). Marciniak tłumaczy, że uwzględniając ubiegłoroczne zbiory, zapasy oraz import, łączna podaż zbóż w bieżącym sezonie wyniesie 39,25 mln ton.

3,35 mln ton zbóż pokrywa 1,5 miesięczne krajowe zapotrzebowanie

Analityk podkreśla, że kluczową kwestią po stronie popytowej pozostaje eksport, którego wielkość w bieżącym sezonie osiągnie rekordową wielkość 11,6 mln ton. W połączeniu z krajowym zapotrzebowaniem łączny popyt na zboża w bieżącym sezonie wyniesie aż 35,9 mln ton.

- W rezultacie krajowe zapasy zbóż wynoszą zaledwie 3,35 mln ton, co pokrywa 1.5 miesięczne krajowe zapotrzebowanie. Część z tych zapasów może być jednak niedostępna dla rynku, gdyż silne finansowo gospodarstwa towarowe są przygotowane do składowania nawet do nowego sezonu, obawiając się spadku produkcji i pogorszenia jakości w tegoroczne żniwa (z uwagi na trudne warunki pogodowe) - czytamy w komentarzu analityka InfoGrain.

Zwiększa się import pszenicy z Czech

Ekspert zaznacza też, że już dziś widać zwiększony import pszenicy z Czech. A przy silnej złotówce nie wyklucza przywozu niemieckiej pszenicy w końcówce sezonu (jak już niejednokrotnie w przeszłości bywało). 

image
Raport rynkowy z 17 maja

Ceny zbóż rosną, spadają ceny nawozów. Raport z rynków rolnych z 17 maja

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 23:58