StoryEditorWiadomości rolnicze

Morawiecki rozmawiał z Zełenskim o zbożu z Ukrainy. „Znaleźliśmy wyjście”

05.04.2023., 18:04h
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dziś z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o problemach ze zbożem. – Znaleźliśmy wyjście – poinformował Zełenski.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się dziś w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy dotyczyły m.in. zboża z Ukrainy, które zalewa polski rynek i destabilizuje ceny skupu. Jest także powodem trwających od miesięcy protestów rolników, które doprowadziły do dymisji ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka. 

Morawiecki o problemach ze zbożem: sprawiają nam potężny ból głowy

Premier Morawiecki poinformował, że wraz z prezydentem Ukrainy zaproponował nowe rozwiązania ws. importu zboża. Ma to być m.in. otwarcie nowego kolejowego przejścia granicznego między Rawą Ruską a Hrebennem.
 
- Nie ominęliśmy też trudnego tematu o problemach, które mamy na rynku polskim z ukraińskim zbożem i które sprawiają nam dzisiaj potężny ból głowy. Zaproponowaliśmy pewne rozwiązania, które szybko muszą być wdrożone. Otwieramy nowe przejście kolejowe między Rawą Ruską a Hrebennem. To jest dowód na naszą współpracę – powiedział Morawiecki.

Zełenski o zbożu z Ukrainy: znaleźliśmy wyjście

Zełenski zapowiedział, że w najbliższym czasie problemy ze zbożem powinny zostać rozwiązane. Nie wskazał jednak na konkretne działania.
 
- Znaleźliśmy wyjście, które pozwoli ostatecznie rozwiązać wszelkie problemy ze zbożem w najbliższych dniach, tygodniach. Nie może być trudności między tak bliskimi partnerami i faktycznymi przyjaciółmi jak Polska i Ukraina - podkreślił. Potwierdził, że w najbliższych miesiącach będzie otwarte nowe połączenie Kijów-Warszawa przez Rawę Ruską i Hrebenne.

Z wypowiedzi obu polityków nie wynika jednak, jakie rozwiązania mają być wdrożone, by ograniczyć przywóz ukraińskiego zboża i wzmocnić tranzyt przez Polskę. Zwróciliśmy się więc do rzecznika rządu i Kancelarii Premiera z prośbą o pilne wyjaśnienie tej kwestii. Odpowiedź opublikujemy na łamach portalu.
 
Kamila Szałaj, fot. KPRM

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 23:06