Pszenica i świnie tanieją, nawozy drożeją. Raport rynkowyElewarr/Canva
StoryEditorRaport rynkowy

Pszenica i świnie tanieją, nawozy drożeją. Raport rynkowy

21.06.2024., 17:37h
Ceny pszenicy nadal spadają, i to zarówno na giełdach światowych, jak i w skupach. Na rynku żywca wieprzowego ubojnie też obniżają stawki. Rosną za to ceny nawozów. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych?

Ceny pszenicy pod wpływem USA, Rosji i Chin

W niektórych rejonach kombajny wjechały już w jęczmienie, ruch w skupach, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w cennikach znikomy. Pomimo wydaje się, że już potwierdzonych informacji na temat stanu zapasów ziarna w Polsce zboża tanieją. Tym razem spadków cen nie można zrzucić na import z Ukrainy, cenniki dopasowują się do tego, co dzieję się na giełdach światowych. Te z kolei zachowują się tak, jakby nie traktowały poważnie zapowiadanych spadków produkcji i zapasów u czołowych światowych eksporterów. Wydaje się, że przeważyły informacje na temat dobrych zbiorów w USA, gdzie rozpoczęły się już żniwa. Gorąca i sucha pogoda na Wielkich Równinach sprzyja bardzo szybkiemu postępowi zbiorów pszenicy ozimej.

Pszenica pociągnęła za sobą kukurydzę. Jednak ze względu na to, że warunki uprawy w Stanach Zjednoczonych były lekko poniżej oczekiwań, spadki cen kukurydzy nie są tak duże. 

Specjalistyczna firma SovEcon szacuje obecnie, że rosyjska produkcja zbóż może osiągnąć najniższy poziom od trzech lat a pszenicy maksymalnie 80 mln t.

Kraje, które zmuszone są do dużego importu pszenicy takie jak Algieria i Egipt, wykorzystały spadek cen do ogłoszenia znacznych przetargów na pszenicę. Co więcej, od rosyjskiej woleli tę unijną i ukraińską. W reakcji na to, rosyjscy eksporterzy, którzy do tej pory w dużej mierze dominowali w handlu, obniżyli ceny pszenicy. Zrobili to pomimo tego, że będą mieli mniejszą nadwyżkę eksportową i wcale nie tak dobre zapasy. Według Rosstatu na dzień 1 czerwca br. rosyjskie przedsiębiorstwa rolnicze dysponowały 13,4 mln ton zbóż, czyli ilością o 14% niższą niż przed rokiem, zapasy pszenicy były niższe o 10% (tj. na poziomie 8,2 mln ton) a kukurydzy o 14% niższe i wyniosły 1,5 mln ton.

Dlaczego ceny pszenicy spadają?

Mamy więc poniekąd odpowiedź na to: dlaczego pszenica tanieje? – winne są USA i Rosja. Aczkolwiek pojawia się też coraz więcej informacji o tym, że obecny spadek cen pszenicy wynika również z mniejszego popytu na pszenicę i kukurydzę w Chinach. Jest to spowodowane po pierwsze niższą siłą nabywczą, która nie odbudowała się jeszcze po covidzie, a po drugie spodziewaną wyższą produkcją krajową.

Ceny rzepaku pozostają w trendzie spadkowym, w ślad za kanadyjską canolą i spadającymi cenami ropy naftowej. Ceny kontraktów lipcowych na rzepak na początku tygodnia na warunkach niemieckich wahały się między 1890 a 1905 zł.t, natomiast na krajowych – na poziomie 1875–1975 zł/t.

Unia Europejska w tym także Polska nie są w stanie wyprodukować tyle rzepaku, który pokryłby popytu na rzepak, konieczny jest import. W tym sezonie import z Ukrainy może być problematyczny, ponieważ nasila się tam konkurencja pomiędzy przetwórcami a eksporterami rzepaku. Zbiory rzepaku w tym roku zmniejszą się u naszego wschodniego sąsiada o około 20% w stosunku do ubiegłego roku i według różnych szacunków wyniosą 3,5-3,8 mln ton.

Ceny świń: rzeźnie czekają na wzrost popytu

Na rynku żywca wieprzowego w miarę stabilnie, ale na poziomie nie do końca zadowalającym producentów. Skupujący kolejny raz obniżyli dolne widełki cenowe. Niemcy sygnalizują, że popyt równoważy podaż i kolejny tydzień pozostawiają cenę na poziomie 2,2 euro/kg w klasie E. Trwające Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie nakręciły popytu na wieprzowinę. Kuriozalnie w u naszych zachodnich sąsiadów dostępnych jest więcej świń niż rok temu. Cena żywca wieprzowego pozostała stabilna także w Danii. Rzeźnie trzymają ceny żywca w ryzach, jeśli popyt na wieprzowinę nie wzrośnie, z podwyżkami będzie trudno.

Unijnym rynkiem wieprzowiny wstrząsnęła zapowiedź chińskiego ministerstwo handlu o wszczęciu dochodzenie w sprawie rzekomych zakłóceń konkurencji spowodowanych eksportem europejskiej wieprzowiny. Chcą udowodnić nam, że pomoc dla europejskiego rolnictwa nie jest zgodna z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jest to odpowiedź Państwa Środka na groźbę Komisji Europejskiej nałożenia karnych ceł na import chińskich samochodów elektrycznych. Wszczęcie procedury antydumpingowej wobec europejskiej wieprzowiny, bezpośrednio nie wpłynęłoby na nasz rynek, ponieważ eksport do Chin stanowi zaledwie ułamek polskiej produkcji, ale mogłoby odbić się na innych rynkach, od których pośrednio zależymy.

Na rynku prosiąt duże obniżki, zwłaszcza prosiąt importowanych z Dani, w których przypadku obniżki sięgają nawet 50 zł/szt.

Nawozy azotowe drożeją, wieloskładniki w dół

Na rynku nawozów zrobiło się niestabilnie. Dystrybutorzy, który podnieśli już ceny nawozów azotowych, nie zmienili cen, pozostali zrobili to teraz, najbardziej zdrożał RSM. Staniały natomiast nawozy wieloskładnikowe, skala tych obniżek jest większa niż podwyżek nawozów azotowych.

Jakie ceny paliw na początek wakacji?

Analitycy e-petrol.pl na nadchodzący tydzień przewidują, że średnia krajowa cena benzyny 95 na stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 6,36–6,47zł/litr, a ON powinien kosztować przeciętnie 6,38 a 6,49 zł/l, za litr LPG kierowcy mogą płacić około 2,62–2,70 zł/l.

dr Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:15