StoryEditorCeny rolnicze

Spadają ceny pszenicy i kukurydzy, rosną ceny tuczników. Raport rynkowy z 2 grudnia

02.12.2022., 15:12h
Z rządowych danych wynika, że Polska sprzedaje więcej zbóż niż importuje. Jednak zwiększona podaż ukraińskiego ziarna znacznie obniża ceny pszenicy i mokrej kukurydzy. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że część rolników wstrzymała zbiór kukurydzy na ziarno. Drgnęły za to ceny skupu żywca wieprzowego. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych na początku grudnia?

Spadają ceny zbóż, zwłaszcza pszenicy i kukurydzy 

Na krajowym rynku zbóż zagościły obniżki, spadają ceny zwłaszcza pszenicy oraz kukurydzy mokrej. Przyczyna obniżek cen pszenicy tkwi głownie w umocnieniu się złotego. Silną presję na ceny powodują też wzmożona podaż ukraińskiego ziarna, zwłaszcza we wschodnich regionach Polski.

Patrząc na dane statystyczne z ministerstwa finansów, import pszenicy i kukurydzy z Ukrainy, choć wzrósł wielokrotnie, w porównaniu do ubiegłego roku, nie powinien mieć aż tak dużego wpływu na ceny na obszarze całego kraju. Polska bowiem sprzedaje więcej tych zbóż niż importuje.

Czy zboża techniczne z Ukrainy są wykorzystywane jako zboża konsumpcyjne?

Presję na obniżki cen wywiera również zamieszanie związane z importem zboża technicznego z Ukrainy, które ponoć jest wykorzystywane jako konsumpcyjne a jego główne przeznaczenie to produkcja pelletu.

Jak podaje nasze ministerstwo infrastruktury, w ramach korytarzy solidarnościowych przez terytorium Polski z Ukrainy jest obecnie miesięcznie transportowanych ok. 452 tys. ton zbóż i nasion roślin oleistych, czyli o ponad 50 proc. więcej niż w połowie roku. Przewozy zbóż i nasion roślin oleistych z Ukrainy wykonane w październiku 2022 roku są 16-krotnie większe niż w październiku 2021 roku.

Porozumienia zbożowe na wywóz zbóż z Ukrainy drogą morską zostało przedłużone o 120 dni. Tamtejsi rolnicy mieli jednak problemy z prowadzeniem jesiennych zasiewów, co oznacza spadek powierzchni zasiewów w stosunku do ubiegłego roku.

Jakie są zbiory kukurydzy i pszenicy w UE?

W ostatnich dnach listopada Komisja Europejska opublikowała najnowsze dane dotyczące unijnej produkcji zbóż w tym sezonie. Najważniejsze zmiany w stosunku do szacunków z października br., dotyczą dalszej redukcji prognoz zbiorów kukurydzy w UE i niewielkiej korekta w dół produkcji pszenicy. Jednocześnie, jak wskazuje KE, tegoroczne zbiory zbóż powinny być o 5,8% poniżej średniej pięcioletniej.

Na giełdzie Matif w Paryżu w ciągu miesiąca cena pszenicy spadła o ponad 150 zł/t, a kukurydza staniała aż o 200 zł/t .

Tuczniki i warchlaki drożeją

Ceny skupu żywca wieprzowego w końcu drgnęły, podwyżki sięgają 50 groszy/kg, tylko na południu kraju stabilnie. Na rynku ogólnie brakuje tuczników. Ubojnie, które nie zdecydowały się na podwyżki najwyraźniej chcą przenieść wzrost kosztów funkcjonowania na rolników, co ostatnio powszechne stało się na rynku żywca wołowego. Choć tym razem, tyko część skupujących zdecydowała się na obniżki cen skupu żywca wołowego.

Na rynku niemieckim do 7 grudnia cena za tuczniki w E klasie wyniesie 2 euro/kg, tj. o 5 eurocentów/kg wyższa niż przed tygodniem. VEZG spodziewa się, że ze względu na wysoką sprzedaż oraz niską podaż żywca, w kolejnym tygodniu ceny skupu ponownie wzrosną. Pomimo tego, że popyt jest też niezły, na podwyżki cen tuczników nie zdecydowano się w Danii. Utrzymano cenę na poziomie 12,60 DKK/kg. Duńczycy mają problem z wyegzekwowaniem wyższej ceny za swoje świń od Chińczyków, 

Za to kolejny tydzień z rzędu drożeją duńskie warchlaki. Na naszym rynku są one sprzedawane o około 30 zł/szt. drożej. Podobny wzrost odnotowano w stosunku do polskich warchlaków.

Ceny nawozów na stabilnym, choć wysokim, poziomie

Po ubiegłotygodniowej korekcie, ceny nawozów pozostają na stabilnym poziomie. Krajowa Grupa Spożywcza ma wkrótce uruchomić 200 punktów sprzedaży nawozów, które będą sprzedawane bez marży, a ich cena ma nie przekroczyć 3–4 tys. zł/t. To powoduje, iż zainteresowaniem zakupem ze strony rolników nie jest duże. Ponadto na polski rynek trafiło ostatnio dużo tańszych nawozów z importu.

Od nowego roku a powrócić 8-procentowy VAT na nawozy, co mogą odczuć rolnicy, którzy nie rozliczają się z VAT. Zanosi się jednak, iż w Polsce zostanie uruchomione wsparcie dla zakładów produkujących nawozy z unijnego budżetu, co może skutecznie zahamować podwyżki cen nawozów. Ponadto, ostatnio, cenom nawozów sprzyjają obniżki cen gazu na giełdach światowych.

Jakie będą ceny paliw w przyszłym tygodniu?

Jak prognozują analitycy z epetrol.pl, w okresie między 5 a 11 grudnia wszystkie paliwa stanieją. Benzyna Pb95 kosztować będzie średnio 6,43–6,55 zł/l. W przypadku oleju napędowego ceny tego paliwa znajdować się będą w przedziale 7,63–7,76 zł/l. Ceny autogazu na rynku polskim powinny znajdować najczęściej w przedziale 2,93–2,99 zł/l.

Magdalena Szymańska
fot. Archiwum

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. czerwiec 2023 11:19