StoryEditorRynki zbóż

Czy cen kukurydzy będą rosły czy raczej spadać?

04.10.2021., 15:10h
Powoli ruszają żniwa kukurydziane w Polsce. Ceny w skupach na ten moment są zadowalające. Na światowych giełdach presję na rozwój cen wywierają nadchodzące zbiory kukurydzy w USA oraz zapowiadany przez niektórych analityków spadek popytu na amerykańskie ziarno ze strony Chin.

1,1 mln ha obsiano kukurydzą

Według Krajowego Związku Producentów Kukurydzy powierzchnia kukurydzy na ziarno w tym roku w Polsce wyniesie około 1,1 mln ha. Szacunki te oparte są na danych ARiMR, według których w tym roku kukurydzą obsiano około 1,75 tys. ha.

– Mając na uwadze, iż w wielu rejonach kraju plantacje kukurydzy wyglądają bardzo dobrze, 600–650 tys. ha powinno wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania na kiszonkę. Dlatego oceniamy, iż ziarno zostanie zebrane z około 1,1 mln ha. Przyjmując za GUS, że plony ziarna wyniosą 55 dt/ha, co nie jest poziomem rekordowym, ale uwzględniającym wydajność plantacji, np. w Wielkopolsce, w Zachodniopomorskiem i Kujawsko-Pomorskiem, w których nie wszystkie będą plonowały bardzo wysoko, powinniśmy zebrać około 6 mln t ziarna. Zakładając granicę błędu na poziomie około 0,5 mln t, tegoroczne zbiory mogą być od 1,5 do 2 mln t większe niż ubiegłoroczne, co poprawi bez wątpienia tegoroczny bilans zbóż – mówi prof. Tadeusz Michalski, prezes KZPK.

Większość ziarna trafi na rynek

Nie ma więc ryzyka, że kukurydzy w tym roku zabraknie, ale powstaje duża obawa, iż wraz z natężeniem żniw i wzrost...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:14