Hands with grain corn. Male farmers hands holding malt or cereal grains.
StoryEditorWiadomości rolnicze

Dlaczego ceny zbóż w polskich skupach spadają?

09.06.2022., 10:06h
W ostatnich dniach spadły krajowe ceny skupu zbóż. Co zachwiało handlem ziarnem w Polsce?

Ceny zbóż na krajowym rynku w ostatnich dniach spadają. Jak wyjaśniają analitycy Warszawskiej Giełdy Towarowej podaż znacznie przewyższa popyt, a sytuację pogarsza niski eksport. Rolnicy zwracają uwagę, że coraz trudniej im sprzedać ziarno. Dlaczego ceny zbóż w polskich skupach spadają?

KRIR: zboża z Ukrainy obniżają ceny polskiego ziarna

Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych,  zaistniała niekorzystna sytuacja może być związana z niekontrolowanym przypływem zboża z Ukrainy, w związku z czym polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać zapasów ze zbiorów w 2021 roku. Dlatego szef KRIR napisał w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

- Reprezentując Krajową Radę Izb Rolniczych z niepokojem patrzę na różnice w notowaniach cen zboża pomiędzy cenami światowymi MATIF a rynkami wewnętrznymi. Na giełdach światowych ceny zboża rosną jednak w Polsce widoczny jest zastój spowodowany brakiem zainteresowania kupców polskim zbożem - pisze w swoim apelu Wiktor Szmulewicz.

Jego zdaniem jest rozwiązanie dla tej niekorzystnej dla polskich rolników sytuacji.

- Unia Europejska zwolniła ukraińskie zboże z obowiązujących dotychczas barier dla przepływu towarów z krajów trzecich, jednak pozostawiła możliwość wstrzymania importu, jeżeli będzie on powodował zachwianie konkurencyjności na rynku wewnętrznym UE. Z taką sytuacją właśnie mamy do czynienia, że ceny polskiego zboża są sztucznie zaniżane przez nadmierną podaż zboża z Ukrainy i brak możliwości sprzedaży - alarmuje prezes KRIR.

Wiktor Szmulewicz zaznacza też, że rozumie trudną sytuację rolników ukraińskich, ale zauważa też, że właścicielami są tam często koncerny zachodnie lub oligarchowie, pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy będą zagrożeni upadkiem gospodarstw.

- Zbliżają się żniwa i konieczne jest opróżnienie magazynów ponieważ polscy rolnicy nie będą mieli gdzie przechowywać nowo zebranych zbóż. Spowoduje to jeszcze większe załamanie rynku i obniżenie cen poniżej kosztów produkcji. Zwracam się do Pana Premiera o interwencję i spowodowanie eksportu w pierwszej kolejności polskiego zboża. Głodującemu światu można pomóc polskim zbożem! - kończy swój apel do premiera i wicepremiera szef KRIR.

Kowalczyk: polscy rolnicy nie stracą na przewozie ukraińskiego zboża

Pytany przez PAP o tę sytuację wicepremier Kowalczyk zapewnił jednak, że polscy rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża, bo jest ono jedynie przewożone przez terytorium naszego kraju. Ocenił, że pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy jest istotna dla interesu polskich rolników.

- Dlatego, że jeśli kraje Afryki Północnej nie dostaną tego zboża ukraińskiego, to może się okazać, że w drugim półroczu ceny będą już całkowicie szalały. Stracimy całkowicie kontrolę nad rynkiem zbóż, a jeszcze gorzej, bo stracimy kontrolę w ogóle nad głodem - mówił minister Kowalczyk.

oprac. Bartłomiej Czekała, fot. envato.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 04:23