StoryEditorCeny rolnicze

Jaka jest cena kukurydzy, a jaka rzepaku? Raport rynkowy z 7 października

07.10.2022., 18:10h
Wreszcie w punktach skupu wzrosły ceny zbóż, zwłaszcza pszenicy. Zdrożał także rzepak. A jakie są stawki za kukurydze mokrą i suchą? Analitycy obawiają się, że ceny świń mogą spadać, a za to ceny paliw w najbliższym czasie będą rosnąć. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych?

Rosną ceny pszenicy i rzepaku. Jakie są ceny kukurydzy? 

Na krajowym rynku zbóż zagościły podwyżki, jest to widoczne szczególnie w północnej części kraju. Drożeje szczególnie pszenica, zarówno konsumpcyjna, jak i paszowa.

Wzrosły także ceny rzepaku, aczkolwiek różnice w cenie skupu czarnych nasion sięgają nawet 400 zł/t, ceny wahają się od 2500 do 2900 zł/t. Sytuacja cenowa jest jednak bardzo dynamiczna, a o wahaniach cen decyduje w dużej mierze kurs złotego oraz rozchwiana giełda Matif w Paryżu.

Kukurydza mokra skupowana jest za ok. 790–800 zł/t, sucha między 1300 a 1400 zł/t. Nie bez znaczenia dla krajowego rynku zbóż i oleistych jest nadal ich przywóz z Ukrainy.

Ukraine zwiększyła eksport kukurydzy

Według Państwowej Służby Celnej Ukrainy od 1 lipca do 5 października Ukraina wyeksportowała 9,168 mln ton zbóż i roślin strączkowych, z czego w samym październiku 468 tys. t. O tej porze w ubiegłym, roku dane te wyglądały odpowiednio 14,9 mln ton oraz 589 tys. t. Wśród zbóż ciągle na pierwszym miejscu znajduje się kukurydza, której wyjechało już 5,1 mln, tj. o 3,7 mln t więcej, niż w ubiegłym roku.

Wart uwagi jest też eksport roślin oleistych, których Ukraina sprzedała łącznie za 1,712 mld dolarów, tj. za kwotę dwukrotnie większą, niż w tym samym okresie 2021 r. Eksport nasion słonecznika wyniósł 1,6 mln ton na kwotę 823 mln dolarów. Eksport rzepaku wyniósł 0,9 mln ton (415 mln dolarów), soi 0,8 mln ton (413 mln dolarów). Około 3/4 całkowitego wolumenu eksportu nasion oleistych trafiło do krajów UE. W ciągu ostatnich 5 lat głównym importerem ukraińskich nasion oleistych były Niemcy. W tym roku Niemców wyprzedziła pod tym względem Rumunia. Do Polski trafiło ponad 12% tego eksportu, tym samym staliśmy się piątym unijnym eksporterem nasion oleistych. Wyprzedziły nas pod tym względem, oprócz wspomnianych Rumunii i Niemców, jeszcze Bułgaria i Turcja.

Większość ukraińskich produktów rolnych zostaje w Polsce

Rafał Mładanowicz, pełnomocnik resortu rolnictwa ds. współpracy z Ukrainą potwierdza, że tzw. korytarze solidarnościowe, których utworzenie zapowiedziała Komisja Europejska i które miały usprawnić wywóz produktów rolnych z Ukrainy w praktyce nie funkcjonują, stąd tamtejsze produkty rolne wysyłane droga lądową lub kolejową trafiają w 80% głównie na polski rynek.

Bardzo niebezpiecznym dla krajowego rynku zbóż i oleistych będzie ewentualny brak przedłużenia umowy funkcjonowania korytarzy zbożowych przez Morze Czarne. Obecna obowiązuje do 20 listopada. Tym bardziej, iż od momentu jego uruchomienia do Afryki, Azji i Europy z ukraińskich portów wypłynęły 274 statki z 6,2 mln ton produktów rolnych. Wśród przewożonych towarów dominuje tutaj kukurydza (ponad 46%), na drugim miejscu jest pszenica (29%), a na trzecim rzepak (6,7%).

Aż strach pomyśleć, jak ten kanał eksportu zostanie ponownie zablokowany. Aczkolwiek w opinii Mładanowicza ze względu na eskalację działań wojennych, porozumienie to może nie zostać przedłużone.

Ceny tuczników znowu mogą spadać

Pomimo tego, że ceny żywca wieprzowego na niemieckiej dużej giełdzie w tygodniu od 6 do 12 października zostały utrzymane na poziomie 2 euro/kg w klasie E, w Polsce niektórzy obniżyli je już znacznie. Inni utrzymali poziom, ale zapowiadają obniżki o ok. 10 groszy/kg już od poniedziałku, tj. od 10 października. Ceny krajowych prosiąt pozostają bez zmian, natomiast importowane lekko spadły, pomimo tego, że ceny w Danii od połowy września nie odnotowują większych wahań.

Na rynku żywca wołowego ceny stabilne.

Unia Europejska pracuje na strategią nawozową

W handlu nawozami panuje marazm, wszyscy oczekują, jakie decyzji w sprawie zatrzymania podwyżek i utrzymania podaży podejmie rząd. Na rynku pojawiają się w konkurencyjnych cenach nawozy azotowe z Litwy. Ponadto niektórzy dystrybutorzy, po uzupełnieniu dostaw nawozów, chcą rozruszać handel decydują się na promocje, obniżając ceny nawozów nawet o kilkadziesiąt złotych na tonie.

Jak zapowiedział 6 października Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, do końca października Komisja Europejska zamierza przedstawić strategię nawozową, która ma doprowadzić do zwiększenia ich przystępności cenowej i dostępności na rynku. Unijna strategia nawozowa będzie miała na celu wzmocnienie przemysłu nawozowego. Komisja zaproponowała również zniesienie niektórych ceł przywozowych, nie dojdzie jednak do zniesienia wszelkich środków antydumpingowych, ponieważ może to w dłuższej perspektywie zagrozić europejskiemu przemysłowi nawozowemu.

Paliwa będą drożeć

Jak przewidują analitycy z epetrol.pl, gwałtowne podwyżki cen ropy na rynku międzynarodowym działają bardzo odczuwalnie na sytuację w Polsce – skokowe zmiany można wiązać m.in. z decyzją OPEC o zmniejszeniu produkcji w kolejnym miesiącu. W najbliższym czasie nie spodziewają się więc spadków cen na polskich stacjach benzynowych.

Cena Pb 95 w najbliższych tygodniu będzie się wahać między 6,50 a 6,63 zł/l a ON między 7,51 a 7,67 zł/l. LPG zdrożeje minimalnie, tj. do poziomu 3,08–3,17 zł/l.

Magdalena Szymańska
Fot. Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:50