StoryEditorCeny świń

Jakie są ceny tuczników na początku 2023 roku?

11.01.2023., 16:01h
Mimo niskiej podaży żywca, część zakładów mięsnych obniżyła ceny tuczników. Zdaniem analityków rynkowych podwyżki będą w tym roku mocno ograniczane przez barierę popytu. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Jakie będą ceny tuczników w 2023 roku?

Niska podaż świń nie zahamowała spadku cen

Początek nowego roku przyniósł spadki cen skupu tuczników. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła swoje cenniki o 10-33 gr. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,50 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w ostatnim tygodniu 2022 r. na rynku krajowym, z uwagi na małe zainteresowanie zakupem świń rzeźnych przez podmioty skupujące, utrzymał się dalszy spadek cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 26.12.2022 – 1.01.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za trzodę chlewną dostawcy uzyskiwali przeciętnie 7,51 zł/kg wobec 7,52 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 2 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 68 proc. wyższa niż przed rokiem.

- Na krajowym rynku notowane są niewielkie spadki cenowe. Niska podaż żywca nie zahamowała redukcji cen w cennikach przetwórców. Jest to typowe dla tego początkowych dni stycznia. Krótki tydzień ubojowy ze względu na święto Trzech Króli ograniczył potrzeby przetwórstwa, które coraz częściej korzysta z ofert taniej wieprzowiny pochodzącej z importu. Tuczniki w klasie E skupowane są najczęściej w przedziale 9,40-9,50 zł/kg. Wysoka inflacja wiąże się ze spadkiem siły nabywczej krajowych konsumentów, którzy coraz ostrożniej podchodzą do zakupów nie tylko wieprzowiny - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

W Niemczech ceny świń nadal bez zmian

Od kilku tygodni na niemieckiej giełdzie VEZG cena tuczników stoi w miejscu. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 18 stycznia.

Polpig zaznacza, że w większość krajów w pierwszym tygodniu stycznia nie zmieniła cen skupu tuczników.

- Wyjątkiem jest Francja (+1 eurocent) oraz Holandia (-6 eurocentów) w porównaniu do notować sprzed tygodnia (ISN). W Niemczech, w odróżnieniu do lat ubiegłych, w pierwszych dniach stycznia nie ma presji na cenę skupu żywca. Podkreśla się wyjątkowo dobry handel wieprzowiną w okresie świątecznym (ISN). Spadek pogłowia świń i niska podaż tuczników jest widoczna na rynku - informuje Polpig.

Jakie będą ceny świń w 2023 roku?

Zdaniem analityków PKO BP bariera popytu stanowi ograniczenie dla dalszych podwyżek cen skupu trzody chlewnej.

- Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2023 wzrośnie w stosunku do 2022 o 2-11 proc., choć już druga połowa 2023 może przynieść spadki w relacji rocznej o 4-15 proc. Niewykluczony spadek cen pasz może złagodzić presję kosztową w produkcji żywca, jednak silne podwyżki cen nośników energii i duża niepewność na rynku powstrzymają ewentualne duże zmiany w podaży co najmniej do końca pierwszego kwartału 2023. Spadek siły nabywczej konsumentów w warunkach wysokiej (choć prawdopodobnie spadającej) inflacji i oczekiwanego spowolnienia gospodarczego będzie oddziaływał negatywnie na konsumpcję wieprzowiny - wysokie ceny mogą nie być akceptowalne dla konsumentów. Zmaleć może popyt w HoReCa, z uwagi na możliwe ograniczenie wydatków na gastronomię - oceniają analitycy PKO BP.

Z kolei zdaniem banku Pekao SA, na rynku unijnym stopniowo zmniejsza się podaż, co będzie oddolnie wspierać ceny skupu. Jest to głównie efekt redukcji potencjału produkcyjnego UE.

- Spadek unijnej produkcji wieprzowiny będzie istotnym wsparciem dla cen żywca w pierwszej połowie 2023, a szczególnie w drugim kwartale, kiedy czynniki sezonowe powinny wywierać dodatkową presję na wzrost notowań. Barierą może być jednak dalsze osłabienie popytu na świecie (głównie w Chinach) oraz w UE (pogorszenie sytuacji finansowej gospodarstw domowych). W tych warunkach strona kosztowa może być decydująca w kwestii rentowności chowu trzody chlewnej, co z kolei będzie miało wpływ na kierunki zmian w unijnej produkcji oraz ceny żywca w drugiej połowie 2023. - oceniają ekonomiści Pekao SA.

Natomiast analitycy Credit Agricole uważają, że przestrzeń do dalszego istotnego wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest już ograniczona, a od III kw. 2023 r. oczekujemy ich wyraźnego spadku. Ich zdaniem cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 6,10 zł/kg.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 5 stycznia 2023 roku (w porównaniu do cen z 16 grudnia 2022)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,00-7,50 zł/kg  (spadek o 20 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,30 zł/kg (bez zmian);
  • Złotex, Złoczew - 7,20 zł/kg  (spadek o 20 gr);
  • Kawiks Patoki - 7,27 zł/kg (spadek o 33 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (spadek o 10 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (bez zmian); i 9,50 zł/kg wbc kl. E (spadek o 30 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50 zł/kg (spadek o 10 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (spadek o 10 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,50 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 9,40 zł/kg (wbc kl. E) (spadek o 10 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 01:24