StoryEditorCeny świń

Jakie są ceny tuczników tuż przed świętami? Po ile będzie skupowany żywiec w 2023 roku?

21.12.2022., 14:12h
Tuż przed Świętami część zakładów mięsnych obniżyła ceny tuczników. Zdaniem analityków rynkowych przestrzeń do dalszego silnego wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest już ograniczona. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Jakie będą ceny tuczników w 2023 roku?

Świąteczny wzrost cen skupu świń już za nami

Wzrost cen żywca wieprzowego wyhamował. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych obniżyła swoje cenniki o 10-40 gr. Kilka firm zdecydowało się jednak na podwyżki,

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,60 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,80 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że na rynku krajowym w dniach 5–11.12.2022 r. zakłady mięsne (dane ZSRIR MRiRW), podobnie jak w poprzednim tygodniu, kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 7,64 zł/kg. Cena tego żywca była o 8 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o 70 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r. 

- Pomimo ożywionego handlu przedświątecznego stagnacja cenowa w skupach potwierdza, że największe zamówienia zostały już złożone i są realizowane. Tradycyjnie okres między świętami jest czasem stabilizacji cen i ograniczonej działalności przetwórczej. Na rynku krajowym tuczniki w klasie E wyceniane były średnio w przedziale 9,50-9,70 zł/kg. - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

W Niemczech ceny świń nadal bez zmian

Od kilku tygodni na niemieckiej giełdzie VEZG cena tuczników stoi w miejscu. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 28 grudnia.

Polpig zaznacza, że ceny pozostały na poziomie tygodnia poprzedniego także we Francji, Holandii, Belgii, Danii i Austrii.

- Jedynie w Hiszpanii zanotowano wzrost ceny o 1 eurocent (ISN). Dodatkowo wysoka inflacja oraz niepewność rynków eksportowych ogranicza możliwości dalszego wzrostu cen skupu.- informuje Polpig.

Jakie będą ceny świń w 2023 roku?

Zdaniem analityków rynkowych przestrzeń do dalszego silnego wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest już ograniczona.

- Choć ostatnie miesiące przyniosły lekki spadek cen skupu trzody chlewnej, to ma on charakter sezonowy. Wzrostowi cen skupu trzody chlewnej sprzyja obniżona podaż mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w latach 2020-2021 przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę. Dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest utrzymująca się silna presja kosztowa wśród jej producentów - oceniają ekonomiści Credit Agricole.

Ich zdaniem kolejne kwartały powinny przynieść stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w UE ze względu na poprawę opłacalności produkcji oraz osłabienie popytu na wieprzowinę z uwagi na jej rosnące ceny.

- Jednocześnie w naszej ocenie presja kosztowa zacznie powoli wygasać. W efekcie uważamy, że przestrzeń do dalszego istotnego wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest już ograniczona, a od III kw. 2023 r. oczekujemy ich wyraźnego spadku. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE - oceniają analitycy.

Ich zdaniem cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,50 zł/kg oraz 6,10 zł/kg na koniec 2023 r.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 16 grudnia 2022 roku?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (spadek o 30 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,00-7,70 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,30 zł/kg (spadek o 20 gr);
 • Złotex, Złoczew - 7,40 zł/kg (bez zmian);
 • Kawiks Patoki - 7,60 zł/kg (spadek o 40 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (bez zmian); i 9,80 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 40 gr);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,60 zł/kg (spadek o 40 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,40 zł/kg (spadek o 10 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,50 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Mróz – 9,50 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 50 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. maj 2024 01:02