StoryEditorCeny rolnicze

"Prezent" dla rolników od Agrochem Puławy. Nowy cennik i wyższe ceny nawozów

22.12.2022., 09:12h
Agrochem Puławy, oficjalny dystrybutor Grupy Azoty, tuż przed Świętami opublikował nowy cennik nawozów. Niestety, ceny niemal wszystkich nawozów, zarówno azotowych, jak i wieloskładnikowych poszły w górę. Jakie są aktualne ceny nawozów?

Agrochem Puławy zmienił cennik nawozów. W porównaniu do poprzedniego zestawienia z 23 listopada, zdrożały niemal wszystkie produkty. Nawozy azotowe są droższe o 30-50 zł, a NPK o 20-40 zł. To kolejna podwyżka cen nawozów na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Zdrożała większość nawozów azotowych z Grupy Azoty 

Najnowsze ceny nawozów azotowych Grupy Azoty przedstawiają się następująco: 

 • Saletra amonowa 34,4% PULAN – nowa cena to 3675 zł/t, więc w porównaniu z cennikiem z 23 listopada zdrożała o 50 zł
 • PULAN MACRO 32N – 3755 zł/t, czyli zdrożał o 50 zł
 • RSM 32% – 3420 zł/t, czyli bez zmian
 • PULREA + INu - 4000 zł/t, czyli staniała o 250 zł
 • ZAKsan – 3755 zł/t, czyli zdrożał o 50 zł
 • Saletrzak 27 Standard Plus - 3460 zł/t, czyli zdrożał o 30 zł
 • Saletrosan 26 Plus - 3660 zł, czyli zdrożał o 30 zł

W nowym cenniku Agrochem Puławy większość nawozów zdrożała o kilkadziesiąt złotych. Wyjątkiem jest PULREA z inhibitorem ureazy. Cena tego nawozu spadła o 250 zł/t.

Poprzedni cennik z 23 listopada możesz zobaczyć TUTAJ

A poniżej cennik z 22 grudnia:

Agrochem Puławy po raz kolejny podnosi ceny nawozów wieloskładnikowych

Zdrożały także wszystkie nawozy wieloskładnikowe. Podwyżki są na poziomie 20-40 zł. Taki sam poziom wzrostów miał miejsce w listopadzie.  Poprzedni cennik NPK Agrochem znajdziesz TUTAJ.

Oto aktualne ceny nawozów wieloskładnikowych w Agrochem Puławy:

 • POLIFOSKA 5 – 4090 zł/t, czyli zdrożała o 40 zł
 • POLIFOSKA 6 – 4475 zł/t, czyli zdrożała o 40 zł
 • POLIFOSKA 8 – 4515 zł/t, czyli zdrożała o 40 zł
 • AMOFOSKA® 4-16-18 – 2965 zł/t, czyli zdrożała o 20 zł
 • AMOFOSKA® 5-10-25 – 3325 zł/t, czyli zdrożała o 20 zł

Producenci nawozów dostaną wsparcie. Czy to obniży ceny nawozów?

Rolnicy w całej Polsce wstrzymują się jednak z zakupem nawozów. Czekają na zapowiadaną przez rząd obniżkę cen do poziomu 3500 zł/t. Być może rzeczywiście uda się zrealizować te obietnice, bo wczoraj (20 rudnia) Komisja Europejska zatwierdziła polski plan wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych doświadczonych kryzysem energetycznym. O wsparcie będą mogli ubiegać się m.in. producenci nawozów. W założeniu ten system pomocy ma się przyczynić do spadku cen nawozów.

- Skupiamy się na tym, żeby utrzymać ten poziom cen, już nie rzędu 8 tys. zł, bo takie również oferty były w pewnym momencie na rynku, ale około 3,5 do 4 tys. złotych. Tutaj jest niebezpieczeństwo, że zakłady azotowe mogą produkować ze stratą. Stąd rozporządzeniem Komisji Europejskiej jest możliwość pokrywania strat dla zakładów nawozowych w przypadku, kiedy nastąpiłby gwałtowny wzrost kosztów gazu. Zatem skupiamy się na tym, żeby ustabilizować ceny poprzez rekompensaty strat dla zakładów nawozowych - mówił w rozmowie z nami minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dodał, że dopóki jest wojna na Ukrainie i wysokie ceny gazu, to o cenach 1-1,5 tys. złotych za tonę nawozu możemy zapomnieć.

Dystrybutorzy nawozów: do miesięcy nic nie sprzedajemy

Z kolei dystrybutorzy narzekają, że sprzedaż nawozów praktycznie zamarła.

- Dystrybutorzy od trzech miesięcy nie sprzedają nic, bo są sygnały z góry, żeby rolnicy nie kupowali nawozów, bo zostaną stworzone lepsze warunki, czyli sprzedaż przez przedsiębiorstwa państwowe, i nawozy będzie można kupić taniej. A dystrybucja jest zatowarowana na bardzo wysokim poziomie. Więc niestety doszło zachwiania współpracy producent-dystrybutor, bo dystrybutorzy nie mają już miejsca na te nawozy – zaznaczył podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa Piotr Godlewski, szef POLSOR, stowarzyszenia zrzeszającego dystrybutorów środków dla rolnictwa. Poinformował, że kilkunastu największych dystrybutorów posiada obecnie 150 tysięcy ton nawozów.

- Towaru jest po brzegi w magazynach – mówił przedstawiciel branży.  

Nawozy mogą mocno zdrożeć po Nowym Roku

Przypominamy też, że od stycznia 2023 roku nie będzie już zerowego VAT-u na nawozy. Zostanie przywrócona stawka 8 proc. Oznacza to wzrost wszystkich cen nawozów nawet o kilkaset złotych na każdej tonie. Dotknie to zwłaszcza małych rolników, którzy nie są płatnikami VAT.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:27