Grain wheat on man hands. Wheat in hands at mill storage.
StoryEditorWiadomości rolnicze

Rusza rządowy skup zboża. Kto i jakie zboże może sprzedać?

08.04.2023., 07:04h
Rusza rządowy skup zboża. Na ten cel przeznaczono 600 mln zł. Kto i jakie zboże może sprzedać Agencji Rezerw Strategicznych? Jakie są warunki?

W związku z kryzysem na rynku zbóż wczoraj wieczorem Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała, że zakupi pszenicę konsumpcyjną wraz z usługą przechowywania na terenie kraju. Na oferty od podmiotów chcących sprzedać to zboże czeka do 14 kwietnia do godz. 12.00. 

Skup zboża miał ruszyć 12 kwietnia

Agencja nie wyklucza, że dokona zakupów przed tą datą. Przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami, jakie zostały poczynione przez stronę rządową z rolnikami podczas ”okrągłego stołu” skup zboża miał ruszyć 12 kwietnia.

- Ze względu na pilny charakter zakupów spowodowany sytuacją kryzysową na rynku zbóż będącą wynikiem konfliktu zbrojnego na Ukrainie Agencja zastrzega sobie prawo zawarcia umów w trakcie prowadzonego rozeznania rynku – informuje ARS.

Kto i ile zboża może sprzedać Agencji Rezerw Strategicznych?

Agencja Rezerw Strategicznych będzie skupować zboże od przedsiębiorców. 

W tej chwili Agencja zbiera oferty w zależności od oferowanej ilości pszenicy konsumpcyjnej:

  • zakup w ilości nie mniejszej niż 1 000 ton do 20 000 ton – dostawa do magazynów wskazanych przez Agencję (oferta ma zawierać cenę za towar i transport, bez opcji przechowywania);
  • zakup w ilości nie mniejszej niż 20 000 ton i nie większej niż 45 000 ton – podmiot posiada zboże na stanie magazynowym na potrzeby eksportu;
  • zakup w ilości nie mniejszej niż 45 000 ton i więcej – podmiot posiada zboże na stanie magazynowym na potrzeby eksportu;

600 mln zł na skup pszenicy konsumpcyjnej 

Na zakup zboża w ramach rezerw strategicznych rząd przeznaczył 600 mln zł. To oznacza, że może skupić ok. pół miliona ton pszenicy.

Rolnicy: kiedy w końcu uruchomicie skup zbóż tylko od polskich rolników?

Rolnicy, którzy od miesięcy mają problem ze sprzedażą swojego zboża, domagają się uruchomienia skupu także od nich.

- kiedy w końcu uruchomicie skup zbóż tylko od polskich rolników? Problemy w sprzedaży polskich zbóż trwają od ponad pół roku - pyta na Twitterze ministra Roberta Telusa Filip Pawlik, rolnik i działacz AgroUnii.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 18:28