Chociaż Chiny nie należą do grona głównych partnerów Polski w handlu produktami rolnymi, regulując popyt importowy, wpływają na ceny światowe, które z kolei oddziałują na nasz rynekpixaby
StoryEditorRYNKI ROLNE

Rynki rolne nie będą napędzane przez popyt z Chin. Kto stanie się największym graczem?

18.08.2024., 18:00h

Od dłuższego już czasu sytuacja na wielu rynkach rolnych na świecie jest w dużym stopniu uzależniona od chińskiego popytu. W ciągu ostatniej dekady Chiny przyczyniły się do 28-procentowego światowego wzrostu spożycia żywności. W nadchodzącej dekadzie większy popyt będą generować jednak inne regiony.

Chińczycy zaliczą spadek

Tak wynika z nowego raportu opublikowanego wspólnie przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według niego pozycję liderów napędzających globalne rynki rolne zajmą Indie, Azja Południowo-Wschodnia i Afryka Subsaharyjska. Oczekuje się, że w nadchodzącej dekadzie udział Chin we wzroście światowej konsumpcji produktów rolnych i rybołówstwa spadnie do 11%. Jest to spowodowane malejącą populacją Chin, wolniejszym wzrostem dochodów i stabilizacją konsumpcji. Oczekuje się, że do 2033 roku za 31% światowego wzrostu konsumpcji będą odpowiadać Indie i kraje Azji Południowo-Wschodniej. Będzie to spowodowane zwiększeniem populacji zamieszkującej miasta oraz wzrostem zamożności. Za kolejne 18% światowego wzrostu konsumpcji będą odpowiadać kraje Afryki Subsaharyjskiej, co będzie napędzane głównie wzrostem liczby ludności.

Kto będzie przodował na rynku pszenicy?

W raporcie szacuje się, że w ciągu następnej dekady światowe spożycie żywności będzie rosło o 1,2% rocznie. W odpowiedzi oczekuje się, że światowa produkcja zbóż wzrośnie do 2033 roku o 350 mln ton do 3,2 mld ton. Światowy handel zbożem wzrośnie o 165 mln ton do 551 mln ton, co oznacza wolniejszy wzrost w porównaniu z poprzednią dekadą.

Prognozuje się, że do 2030 roku pozycję największego eksportera pszenicy utrzyma Rosja, z udziałem w rynku na poziomie 26%. Z kolei Stany Zjednoczone wyprzedzą Brazylię i staną się głównym eksporterem kukurydzy, podczas gdy Unia Europejska pozostanie głównym eksporterem pozostałych ziaren gruboziarnistych.

image
Eksport polskiej wołowiny rośnie

Polska umacnia się na rynku wołowiny! Dokąd eksportujemy mięso?

Co więcej, prognoza OECD-FAO przewiduje, że obecna tendencja spadkowa cen zbóż utrzyma się do 2033 roku. Warto jednak zaznaczyć, że raport mówi o tendencji, nie uwzględniając zmian bocznych, wynikających z obniżek zbiorów spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Według autorów raportu, trwająca korekta spadkowa cen nasion oleistych prawdopodobnie będzie kontynuowana przez najbliższe lata, a potem ceny, w ujęciu nominalnym, nieznacznie wzrosną.

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2024 17:04