pixabay
StoryEditorOchrona skóry przed promieniowaniem UV

Zbliża się lato, więc zadbaj o ochronę skóry. Jak prawidłowo dobrać sobie filtr UV?

28.05.2023., 09:00h
Słońce już zostawiło pierwsze ślady na naszych twarzach. Za chwilę sięgnie po większe obszary naszego ciała. Tymczasem Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles daje kilka wskazówek dotyczących wyboru najlepszego typu i poziomu SPF, czyli faktora ochrony przeciwsłonecznej.

Słońce już zostawiło pierwsze ślady na naszych twarzach. Za chwilę sięgnie po większe obszary naszego ciała. Tymczasem Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles daje kilka wskazówek dotyczących wyboru najlepszego typu i poziomu SPF, czyli faktora ochrony przeciwsłonecznej.

Filtry przeciwsłoneczne mają swoje wady i zalety

Oparzenie słoneczne zaledwie pięć razy w ciągu życia podwaja ryzyko zachorowania na czerniaka, najpoważniejszego raka skóry, więc warto zadbać o dobry krem z filtrem. Filtry przeciwsłoneczne można podzielić na dwie kategorie: mineralne i chemiczne. Każdy typ ma swoje wady i zalety. Mineralny osadza się na powierzchni skóry. Fizycznie blokuje światło ultrafioletowe (UV), zanim promienie te będą mogły przeniknąć przez skórę. Zapewnia natychmiastową ochronę, ale może być trudniejszy do wcierania, musi być nakładany częściej i ma tendencję do pozostawiania białego filmu na skórze. Jednak jest również łagodniejszy niż filtr chemiczny, co czyni go dobrym wyborem dla skóry wrażliwej. Filtr mineralny zawiera dwutlenek tytanu i tlenek cynku (oba uznane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków za bezpieczne i skuteczne).

Uważaj na chemiczne filtry. Mogą powodować alergie

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne umożliwiają przenikanie światła UV przez skórę, po czym substancje chemiczne przekształcają światło UV w ciepło, po czym jest ono uwalniane ze skóry. Wadą jest to, że filtry chemiczne należy nakładać co najmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce. Nie ma też pewności co do składników chemicznych tych filtrów, zwłaszcza oksybenzonu. Niektóre składniki tych filtrów mogą powodować zaburzenia hormonalne i reakcje alergiczne. Jednak łatwo się je wciera i pozostawiają mniej osadu. Bezpieczeństwo tych filtrów wymaga jednak badań. Eksperci twierdzą, że ryzyko zdrowotne związane z ekspozycją na słońce znacznie przewyższa potencjalne ryzyko wchłaniania chemikaliów z filtrem przeciwsłonecznym.

Im wyższa liczba, tym dłużej powinna trwać ochrona. Z filtrem SPF 30 oparzenia powinny pojawiać się 30 razy później niż w przypadku braku ochrony. Wszystkie filtry przeciwsłoneczne chronią przed promieniami UVB – główną przyczyną oparzeń słonecznych i nowotworów skóry. SPF o szerokim spektrum chroni również przed promieniami UVA. Filtr przeciwsłoneczny SPF 30 przepuszcza 3% promieni. Wyższy numer ochrony, SPF 50 – 2%. Ważne, aby nakładać preparat kilkukrotnie w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli pocimy się czy pływamy – najlepiej aplikować go co dwie godziny lub bezpośrednio po pływaniu.

Karolina Kasperek

Fot. Pixabay

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 21/2023 na str. 59. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 20:41