StoryEditorWiadomości rolnicze

3 zasady wyboru dobrego materiału siewnego na wiosnę

01.03.2023., 10:03h
Zbliża się czas podejmowania decyzji o wysiewie zbóż wiosną. Zanim jednak rolnik zdecyduje, kiedy siać, musi zdecydować się jakie gatunki zbóż będzie uprawiał. Jedną z ważniejszych czynników jest wybór materiału siewnego. Jednak najczęściej w tym momencie rolników dopada największa rozterka - postawić na jakość czy sugerować się cena. Nie jest to łatwa decyzja. Zwłaszcza w obecnych czasach.

Idealnie by było, gdyby cena i jakość materiału siewnego szły w parze. Wtedy można być pewnym, że ziarno wykorzystywane na siew jest sprawdzone i zdrowe, jego nasiona dobrze wykształcone, o znanej sile kiełkowania oraz pochodzi z legalnego źródła.

W podjęciu decyzji powinny pomóc rady ekspertów z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Jakie są zalety wyboru odpowiedniego materiału siewnego?

Przede wszystkim należy udać się do specjalistycznych firm hodowlano - nasiennych, gdzie nadzór nad wytwarzaniem materiału siewnego sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Następnie można skupić się na wyborze co do preferowanej odmiany.

Do korzyści wynikających z zastosowania materiału kwalifikowanego należą m.in.:

  • wydajność i opłacalność upraw,
  • wyższa zdolność kiełkowania,
  • możliwość pozyskania określonych dopłat.

O czym pamiętać wybierając materiał siewny?

Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami o nasiennictwie, w obrocie na terenie Polski może znajdować się materiał siewny odmian roślin rolniczych wpisanych do:

  • Krajowego rejestru;
  • Wspólnotowego katalogu;
  • odpowiednich rejestrów państw Unii Europejskiej lub rejestrów państw stowarzyszonych, czyli właściwego urzędowego katalogu – co oznacza, że odmiany gatunków roślin znajdujących się w aktualnej ofercie handlowej firm muszą być wpisane w urzędowym rejestrze.

Zasady wyboru kwalifikowanego materiału siewnego

Ponadto rolnicy powinni wiedzieć, że materiał siewny powinien być:

    1. przechowywany wyłącznie w zamkniętym i zaplombowanym opakowaniu;
    2. trwale zabezpieczony w etykietę nasienną potwierdzającą, że został poddany ocenie urzędowej lub ocenie pod urzędowym nadzorem oraz spełnia wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji;
    3. pochodzić od podmiotów wpisanych do ewidencji prowadzonych przez PIORiN.

Każdy gatunek siewny ma dopasowaną do siebie etykietę

  • Dla poszczególnych kategorii stopni kwalifikacji materiału siewnego oraz rodzajów materiału siewnego etykiety mają różne kolory i rozmiary.
  • Niektóre gatunki roślin rolniczych wymagają zaopatrzenia w paszport roślin.
  • Jeżeli na etykiecie jest informacja, że materiał siewny został zaprawiony zaprawą nasienną, to należy zwrócić uwagę czy środek ochrony roślin użyty do zaprawiania jest dopuszczony do obrotu i stosowania w Polsce.

Aby zareklamować zakupiony materiał siewny, trzeba posiadać dokument zakupu i spełnić kilka warunków

Rolniku, pamiętaj, że w Twoim interesie jest żądać dokumentu sprzedaży!

Na takim dokumencie powinny się znajdować następujące informacje: nazwę gatunku, nazwę odmiany, kategorię lub stopień kwalifikacji, numer partii.

Tylko wtedy, zwłaszcza jeśli pojawią się wątpliwości co do jakości nabytego materiału siewnego, kupujący ma szansę na złożenie reklamacji i jej pozytywne rozpatrzenie przez sprzedawcę. Jednakże, aby reklamacja u dostawcy materiału siewnego mogła być była skuteczna należy:

  • koniecznie zachować dowód zakupu materiału siewnego – faktury i etykiety nasienne;
  • po otwarciu opakowania ocenić wizualnie jakość materiału tj. jego jednorodność i tożsamość gatunkową, obecność innych gatunków, zanieczyszczeń lub uszkodzeń, a także jakość zaprawienia.

Specjaliści z PIORIN podkreślają, że jeżeli po otwarciu opakowania zostaną stwierdzone wady materiału, nie należy otwierać kolejnych opakowań! Dlaczego?

Umożliwi to wykonanie kontroli materiału, a jeśli zajdzie taka potrzeba - pobranie prób do kontroli. O stwierdzeniu wadliwego materiału siewnego należy poinformować wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.


O czym pamiętać wybierając materiał siewny?

  • Materiał siewny powinien być przechowywany wyłącznie w zamkniętym i zaplombowanym opakowaniu; trwale zabezpieczony w etykietę nasienną potwierdzającą, że został poddany ocenie urzędowej lub ocenie pod urzędowym nadzorem oraz spełnia wymagania jakościowe dla danej kategorii i stopnia kwalifikacji; pochodzić od podmiotów wpisanych do ewidencji prowadzonych przez PIORiN.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie PIORIN
fot. PIORIN, archiwum TPR (M.Kopaczel-Radziulewicz)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 00:15