StoryEditorWiadomości z branży

Agro Akademia BASF 2018: Po zimowych szkoleniach będą wiosenne warsztaty

05.02.2018., 17:02h
Agro Akademia jest ogólnopolskim projektem firmy BASF oraz partnerów (m.in. Limagrain, ADOB i Top Agrar Polska). Tematyka tegorocznych zimowych spotkań związana jest z najczęściej występującymi czynnikami agrotechnicznymi ograniczającymi plonowanie.
Po zimowych spotkaniach tradycyjnie zaplanowane są dla uczestników na wiosnę ciekawe warsztaty polowe. Nic bowiem nie przemawia do rolnika lepiej, jak skonfrontowanie zaleceń i wiedzy ze szkoleń w warunkach polowych, w trakcie wiosennego wzrostu i rozwoju roślin.

Elastyczne programy chemiczne

Inauguracja tegorocznej edycji Agro Akademii odbyła się w połowie stycznia br. w Tarnowie Podgórnym. Otworzył ją Jacek Brol – kierownik Działu Marketingu BASF, który mówił o tym jak nieprzewidywalna jest praca rolnika. Zwrócił także uwagę na rozwiązania, zarówno te związane z doradztwem, jak i produktami, które w tym sezonie ma w ofercie firma BASF.

Marcin Łański, przedstawiciel działu badań i rozwoju BASF, podkreślił elastyczność stosowania regulatora wzrostu Medax Max, który w ubiegłym sezonie zebrał bardzo dobre opinie rolników oraz polecał do ochrony zbóż – Priaxor. Fungicyd ten chroni przed głównymi chorobami zbóż, tj. septoriozą, rdzami i plamistością siatkową oraz co bardzo istotne, znacząco wpływa na wzrost plonowania.

Priaxor jest nowym fungicydem i zgodnie z etykietą rejestracyjną służył do ochrony jęczmienia, żyta i pszenżyta. Fungicyd po bardzo dobrym przyjęciu przez plantatorów zbóż i doskonałych opiniach o jego skuteczności w ubiegłym sezonie jest teraz wprowadzony na szersze wody. Rozszerzona etykieta pozwala chronić ekonomicznie wszystkie zboża ozime, w tym pszenicę ozimą oraz jęczmień jary. To fungicyd zbożowy, który zależnie od przyjętej strategii ochrony można pozycjonować w terminach T1, T2 oraz T3.

Siedem zasad nawożenia

Firma ADOB przedstawiła siedem zasad prawidłowego nawożenia roślin mikroelementami i zwiększania plonu. Spora dawka wiedzy teoretycznej połączona była z szeregiem praktycznych uwag, a także podparta demonstracją rozpuszczalności różnych form nawozów dolistnych oraz ich mieszalności z nawozami borowymi. Firma przypomniała także swoje portfolio produktowe, charakteryzując krótko główne marki: Basfoliar 2.0, chelaty ADOB IDHA, nawozy ADOB ProFit oraz przedstawiła zalety stosowania Mikrostarterów i nowości w ofercie – nawozu ADOB Mikro Trawa.

Ten nowy produkt do stosowania na użytkach zielonych i wyniki badań plonowania traw z jego udziałem przedstawimy szerzej w innym artykule. ADOB podkreślił, iż prewencyjne stosowanie nawozów mikroelementowych w formie chelatów wg rekomendowanych przez producentów technologii nawożenia przynosi zawsze najlepsze efekty produkcyjne.

Straszy wirus żółtaczki rzepy

Firma Limagrain zwróciła uwagę na fakt, że choroby wirusowe są dobrze znanym zagrożeniem wśród zbóż, lecz są mało znane w rzepaku ozimym. Przedstawiła problem pojawiającego się wirusa żółtaczki rzepy (TuYV), który jest dużym zagrożeniem w uprawie rzepaku ozimego, a który w znaczny sposób ogranicza potencjał plonowania rzepaku oraz niekorzystnie wpływa na cechy jakościowe nasion i oleju. Podkreślono także, jak ważny w walce z wirusem jest dobór odpowiedniej odmiany materiału siewnego. Tomasz Czubiński z miesięcznika „Top Agrar” szczegółowo omówił czynniki ograniczające potencjał plonowania w bieżącym sezonie i możliwości ich zniwelowania.

Edycja zimowa Agro Akademii to 13 spotkań i jak mówiła Marta Zawadzka, koordynator Agro Akademii – w tym roku skupiamy się na czynnikach, które negatywnie wpływają na plonowanie i o tym właśnie mówią nasi eksperci. Praktyczne działanie polecanych rozwiązań można będzie sprawdzić w maju i w czerwcu na warsztatach polowych Agro Akademii. W spotkaniach tych można brać udział po zarejestrowaniu się na stronie internetowej: http://akademiabasf.pl, gdzie opisane są szczegółowo programy, terminy i lokalizacje warsztatów.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 10:36