
Jeden agroholding jak 8 tysięcy polskich gospodarstw łącznie
Notowana na polskiej giełdzie, ukraińska spółka IMC dobrnęła do mety z siewem upraw jarych na powierzchni wszystkich gospodarstw należących do agroholdingu. Areał spółki, wielkości niemal 8 tys. średnich polskich gospodarstw (średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie w Polsce wynosi 11,59 ha), obsiano dziesiątkami tysięcy ton kukurydzy i słonecznika.
W dodatku zrobiono to w terminie zbliżonym do optymalnego oraz w warunkach toczącego się konfliktu zbrojnego.
Zasiano kukurydzę i słonecznik
Powierzchnię 90 tys. ha zagospodarowano siewem 65,1 tys. ha kukurydzy i 24,8 tys. ha słonecznika.
Sama kukurydza zajęła na Ukrainie obszar odpowiadający łącznej powierzchni 5600 średnich polskich gospodarstw rolnych. Widać po tym, jaka skala działań...
Niecały miesiąc i... gotowe
Prace agroholding rozpoczął 16 kwietnia. A już 21 maja ogłosił ich zakończenie. Nie tylko więc powierzchnia, ale i czas są rekordowe.
Dodać warto, że pogoda wcale nie sprzyjała. Maj, podobnie jak w naszym kraju, był wyjątkowo zimny i deszczowy. No i do tego częste alarmy przeciwlotnicze, które stały się już niemal codziennością.
Jak osiągnąć tak pokaźny siew mimo wyzwań?
Jak podaje IMC, terminowość siewu to zasługa przede wszystkim: zespołów produkcyjnych oraz maszyn rolniczych. A konkretnie, to:
- Nowozakupionych przez agroholding maszyn, takich jak: duże ciągniki John Deere serii 8R 410 i 340, ciągniki New Holland T8 435 (o mocy ponad 400 KM) z systemami automatycznego kierowania John Deere.
- Zmodernizowanych siewników, które wdrażają technologie Precision Planting i Air Vac firmy Horsch.
To one przyczyniły się do wzrostu produktywności siewu o 20-30%, ale zadbały o zachowanie też wszystkich niezbędnych parametrów technologicznych. A siew nie utracił na tym nic a nic na jakości.
Teraz pora na ukraińskie chwasty i szkodniki
Agroholding poinformował, że po zakończonym siewie skupia teraz uwagę na chwastach oraz szkodnikach. Ręka na pulsie, więc ochrona upraw kukurydzy i słonecznika będzie zapewne równie wzorcowa. No i ostatecznie.. przygotowania do obfitych zbiorów.
A czym jest IMC?
Dla niewtajemniczonych podajemy, że IMC - ukraiński gigant, notowany od 2011 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - jest jedną spośród 10 największych firm rolniczych na Ukrainie. W 2024 roku spółka osiągnęła niebywałe przychody na poziomie ponad 211 mln USD.
Agroholding ukraiński zarządza łącznie aż 116 tys. ha w regionie w regionie Połtawy, Czernichowa i Sumy.
Natomiast za główne kierunki produkcji stawia sobie: kukurydzę, pszenicę i słonecznik. Magazynuje też zebrane płody rolne.
Agnieszka Sawicka