Badanie glebyarch.
StoryEditorAnaliza gleby

Badania gleby metodą rolniczą. Co to znaczy?

23.04.2023., 14:00h
Spośród metod badań laboratoryjnych gleby w Instytucie Agronomicznym Fertico można wyróżnić metodę ogrodniczą (uniwersalną) oraz rolniczą, w której pierwiastki oznaczane są metodą Mehlich 3. Obie zapewniają dokładną analizę gleby oraz uzyskanie wyników badań w stosunkowo krótkim czasie.

Jakie zastosowania mają badania uprawy gleby: ogrodnicza i rolnicza?

Metoda ogrodnicza (uniwersalna wg Nowosielskiego) wykorzystywana jest najczęściej przy uprawie roślin ogrodniczych i warzywniczych. Pozwala na oznaczenie łatwo dostępnych składników mineralnych, takich jak: azot azotanowy, potas (K), fosfor (P), magnez (Mg), wapń (Ca), sód (Na), a także odczynu (pH w H2O) i zasolenia. Badanie gleby metodą uniwersalną wykonywane jest ze świeżej próbki dostarczonej w możliwie najkrótszym czasie od pobrania.

Metoda rolnicza kierowana jest głównie do producentów upraw rolniczych oraz ogrodniczych. Analiza wykonywana jest z gleby suchej, z wyjątkiem zawartości azotu mineralnego. W tej metodzie jednocześnie oznaczane są dostępne składniki pokarmowe dla roślin (makro- i mikroelementy).

Metoda rolnicza sprawdza się w rolnictwie zrównoważonym

Warto zaznaczyć, że metoda rolnicza używana jest również w rolnictwie zrównoważonym m.in. w ekoschematach oraz rolnictwie węglowym. W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest prowadzenie gospodarstw w sposób zrównoważony, czyli jak najbardziej przyjazny środowisku. Wykonanie analizy gleby dostarcza informacji, które umożliwiają zastosowanie nawozów trafnie oraz efektywnie.

Wyniki są wiarygodne i precyzyjne

Metoda rolnicza w krótkim czasie pozwala na otrzymanie wiarygodnych oraz dokładnych wyników badań. Na podstawie otrzymanych wartości sporządzane są profesjonalne zalecenia nawozowe, dzięki którym wybory nawozów będą trafne, tańsze oraz efektywne. Wykonanie analizy gleby w odpowiednim czasie warunkuje trafne prowadzenie działań nawozowych na przestrzeni kilku miesięcy. W celu uzyskania szczegółowych informacji o badaniach gleby, Instytut Agronomiczny Fertico zachęca do kontaktu (tel. 603 171 355).

Marek Kalinowski

Za informacją Agrosimex

fot. arch.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 15–16/2023 na str. 28. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 18:25