Czas na rolnictwo regeneratywneArchiwum Profi
StoryEditorMateriał promocyjny

Czas na rolnictwo regeneratywne

20.11.2023., 11:00h
Praktyki rolnictwa regeneratywnego to korzyści dla gleby, przyrody i klimatu, jak również ekonomii gospodarstwa. Zagadnienia te przybliżają w teorii i praktyce EIT Food oraz Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra w ramach cyklu szkoleń i dedykowanego programu dla rolników - Rewolucja Regeneratywna w Rolnictwie.

W ramach programu rolnicy mogą uczestniczyć w licznych wydarzeniach szkoleniowych. W każdym roku wyłanianych jest również 6 rolników, którzy przez trzy lata otrzymują od Fundacji Terra Nostra indywidualnie dopasowane zalecenia w zakresie nawożenia, uprawy międzyplonów i ochrony roślin, opracowane na podstawie przeprowadzonych analiz prób glebowych. Wszystko po to, aby przejść konwersję z rolnictwa tradycyjnego na rolnictwo regeneratywne.

Dlaczego rolnictwo regeneratywne to konieczność?

Gleba stanowi najważniejszy zasób, jakim dysponuje każde gospodarstwo rolne. Jest ona żywym, dynamicznym i złożonym układem, nierozerwalnie złączonym z całym ekosystemem. W glebie zachodzą procesy syntezy i rozkładu związków mineralnych i organicznych, ich gromadzenia i przemieszczania, przepływ energii, obieg pierwiastków i wody. Zawiera ona substancje chemiczne, niezbędne do życia organizmów, w tym uprawianych roślin, czyli makroelementy (np. azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka, sód) i mikroelementy (np. żelazo, miedź, kobalt, mangan, cynk, bor).

Wiedza o właściwościach środowiska glebowego – jego budowie, charakterze oraz procesach w nim zachodzących – stanowi podstawę opłacalnej ekonomicznie i przyjaznej środowisku gospodarki rolnej. Odpowiednie zarządzanie tym dobrem skutkuje poprawą jego stanu i żyzności, co w konsekwencji bezpośrednio przekłada się na jakość i ilość uzyskiwanych plonów. Zdrowa gleba to również gleba bardziej odporna na susze czy ulewne deszcze. Wobec postępujących zmian klimatu i ich następstw w postaci gwałtownych zjawisk pogodowych, budowanie odporności gleby ma tym większe znacznie.

Jak zacząć dbać o glebę?

Pierwszym krokiem podjętym w celu poprawy stanu gleby, zwiększenia jej potencjału (żyzności) jest odpowiednia diagnoza sytuacji. Kluczem i podstawową metodą rozpoznania sytuacji jest przeprowadzanie kompleksowych, systematycznych analiz glebowych. Po uzyskaniu podstawowych informacji nt. stanu gleby, można właściwe zastosować nawożenie, środki ochrony,  inne zabiegi agrotechniczne. Tutaj z pomocą przychodzi Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra, która oferuje rolnikom pełne wsparcie w procesie konwersji, począwszy od rekomendacji dotyczących chemizmu gleby, doboru maszyn po skład międzyplonów odpowiednich dla danej uprawy.

W praktyce chodzi m.in. o:

  • zwiększenie użycia nawozów organicznych kosztem mineralnych,
  • zróżnicowanie upraw z zastosowaniem odpowiedniego płodozmianu,
  • zapewnienie bioróżnorodności gatunkowej roślin i zwierząt
  • oraz zminimalizowanie ingerencji w strukturę gleby (np. poprzez ograniczenie lub wręcz eliminację orki).

Kiedy można przystąpić do certyfikacji rolnictwa regeneratywnego?

Każdy rolnik podejmuje ostateczne decyzje, jakie zmiany i w jakim czasie wprowadzi. Jeśli zastosuje się do rekomendacji, to po roku czy dwóch może przystąpić do procesu certyfikacji Bureau Veritas. Certyfikat ten potwierdza, że gospodarstwo działa w sposób regeneratywny i określa ślad węglowy podstawowej produkcji towarowej. Może być on podstawą do ubiegania się o dodatkowe fundusze na rozwój gospodarstwa, czy uzyskania wyższej ceny za produkty z certyfikatem.

Czym jest rolnictwo regenratywne i jakie daje korzyści?

Rolnictwo regeneratywne to rozwiązanie wielu problemów współczesnego rolnika, ale również odpowiedź na potrzeby nas wszystkich, związane z postępującymi zmianami klimatycznymi i rosnącym zapotrzebowaniem na żywność dobrej jakości. Wprowadzanie zasad rolnictwa regeneratywnego do jak największej liczby gospodarstw może być drogą do osiągnięcia europejskich celów klimatycznych, jednocześnie zapewniając większe bezpieczeństwo żywnościowe wzrastającej populacji ludzkiej i lepszą ochronę gruntów użytkowanych rolniczo przed degradacją.

Rolnictwo regeneratywne zakłada, że magazynowanie dwutlenku węgla w glebowej materii organicznej, racjonalne gospodarowanie składnikami pokarmowymi i środkami ochrony roślin, ochrona bioróżnorodności oraz powierzchni gleb przed erozją i utratą wilgoci jest kluczem do budowania zdrowych, bardziej produktywnych i odpornych na ekstrema pogodowe gleb.

Więcej infromacji o Rolnictwie regeneratywnym znajdziesz na stronie Fundacj Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 06:46