StoryEditor

Kiedy najlepiej dokarmiać uprawy siarką i magnezem?

15.05.2023., 13:00h
Najpopularniejszym sposobem zapobiegania niedoborom magnezu i siarki jest stosowanie dokarmiania roślin 5% roztworem siedmiowodnego siarczanu magnezu. Należy pamiętać jednak, że zapotrzebowanie roślin na te składniki jest na tyle duże, że aplikacją dolistną uratujemy sytuację na krótko.

Jednak często w toku wegetacji na podstawowe nawożenie siarką i magnezem jest za późno, mimo że takie nawozy szybko rozpuszczają się i składniki docierają do strefy zasięgu korzeni. Często nawożenie jest technicznie niemożliwe lub niewskazane i tylko dokarmianiem dolistnym możemy ratować sytuację. Warto badać glebę na zasobność w przyswajalne formy magnezu i siarki oraz porównać wynik z liczbami granicznymi w zależności od kategorii agronomicznej gleby.

Jakie skutki niesie za sobą deficyt magnezu w glebie?

Wyczerpanie magnezu z gleby najlepiej sygnalizują zboża. Można powiedzieć, że to rośliny wskaźnikowe dla tego pierwiastka. Pierwszymi symptomami są ciemne skupienia chlorotyczne biegnące wzdłuż nerwów starszych liści (tzw. perełkowatość lub marmurkowatość). Potem żółkną wierzchołki liści, a następnie pojawiają się tam brunatne nekrozy. W kukurydzy te objawy są jeszcze mocniej widoczne z silnie zaznaczonymi zielonymi nerwami i jasnozielono zabarwioną przestrzenią między nimi.

W rzepaku w stadium początkowym niedoboru magnezu chlorozy pojawiają się na brzegach liści najstarszych (widoczne silnie zielone nerwy i jasna pr...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 07:31