W ramach projektu ”Innowacyjna rzodkiew” badane były trzy genotypy/odmiany rzodkwi oleistej: Romesa, Rolsema i ROL400. Ten ostatni został zarejestrowany jako odmiana Rolterra
StoryEditorUprawa

Innowacyjna rzodkiew oleista, która może zastąpić działanie głębosza

14.07.2024., 13:00h
Rzodkiew oleista to cenna roślina, która jako międzyplon korzystnie wpływa na uprawy między innymi burków cukrowych i ziemniaków. W jaki sposób?

Czym zajmuje się konsorcjum "Innowacyjna rzodkiew"?

Wytworzenie nowego genotypu rzodkwi oleistej z długim palowym korzeniem, o korzystnych właściwościach fitosanitarnych i nawozowych nie jest łatwe. Ale tym właśnie w Bydgoszczy zajmuje się konsorcjum "Innowacyjna rzodkiew".

Konsorcjum od kilku lat prowadzi prace hodowlane w celu uzyskania genotypów rzodkwi oleistej charakteryzujących się skutecznym działaniem fitosanitarnym, dużą masą i długością korzeni większą od pozostałych dostępnych odmian rzodkwi oraz głębokim penetrowaniem gleby, które będzie sprzyjać poprawie struktury gleby, niwelować "podeszwę płużną" i zastępować działanie głębosza.

Jakie organizacje tworzą konsorcjum "Innowacyjna rzodkiew"?

Konsorcjum tworzy przedsiębiorstwo nasienne Rolnas, bydgoski oddział Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu, KP...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 11:27