StoryEditoragrotechnika

Jakie są optymalne temperatury dla substancji skracających?

14.03.2023., 18:03h
Termin zabiegu regulowania wzrostu zbóż jest tak samo ważny jak właściwy dobór retardantów do tego zabiegu. Zależnie od substancji aktywnej, ale też jej formulacji, skuteczność działania tych produktów zależy od temperatury i nasłonecznienia. Nie bez wpływu na skuteczność zabiegu ma jakość i pH wody użytej do zabiegu.

Do skracania zbóż służy kilka substancji czynnych. Najbardziej znane i stosowane w zbożowych retardantach, to: chlorek chlormekwatu (CCC), chlorek mepikwatu, trineksapak etylu, proheksadion wapnia i etefon. Poniżej najważniejsze ich cechy, w tym optymalne temperatury dla skutecznego ich działania oraz przykłady etykietowych zaleceń ich stosowania w różnych gatunkach zbóż.

Kiedy powinno zastosować się inhibitory w uprawie?

Substancja znana wszystkim ze skrótu CCC i chyba najlepiej znana rolnikom. Powoduje skrócenie i usztywnienie źdźbeł (dolnych międzywęźli), co nie wpływa ujemnie na wielkość kłosa lub wiechy i wykształcenie ziarna. Efekt skrócenia pszenicy o długiej słomie wynosi 10 proc. Warto dodać, że zboża pod wpływem tej substancji wykształcają grubsze i szersze blaszki liściowe o ciemnozielonym zabarwieniu. Wczesny oprysk środkiem CCC podczas krzewienia się wzmaga tworzenie pędów bocznych.

CCC do skutecznego działania wymaga średniej dobowej temperatury ok. 7–8°C, ale zdecydowanie lepiej, jeżeli zaczekamy i CCC zastosujemy przy 10–12°C. Drugim warunkiem musi być duże nasłonecznienie.

Temperatury niższe kilka dni po zab...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 10:45