Mobilne Laboratorium Badań Gleby na MazowszuBartosz Bartosiński/mazovia.pl/informacjaprasowa
StoryEditorUprawa - gleby

Mobilne badania gleby za darmo dla rolników z Mazowsza. Kiedy i jak je zamówić?

31.10.2023., 11:30h
Rolnicy z Mazowsza mają powody do radości, ponieważ już niedługo będą mogli skorzystać z usług Mobilnego Centrum Badań i Analizy Gleby, które dodatkowo zostaną przeprowadzone za darmo! Jak to możliwe?

To już pewne. W związku z uczestnictwem samorządu województwa mazowieckiego w pilotażowym programie o nazwie „Wdrażanie koncepcji Smart Villages na terenie województwa mazowieckiego” zostało uruchomione Mobilne Centrum Badań i Analizy Gleby. Akcja potrwa 3 lata, a na jej cel samorząd przeznaczył ponad 11 mln zł. Jak poinformował portal Mazovia.pl, na uroczystości inauguracji projektu byli obecni m.in. członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

Czy z MCBiAG będą mogli skorzystać wszyscy rolnicy z woj. mazowieckiego?

Jak się okazuje, z MCBiAG nie skorzystają wszyscy rolnicy z woj. mazowieckiego, ponieważ projekt obejmuje jedynie trzy powiaty:

  • ostrołęcki,
  • ostrowski,
  • przasnyski.

Jakie korzyści będą mieli rolnicy z mobilnego laboratorium?

Rolnicy z wymienionych wyżej trzech powiatów będą mogli uzyskać dostęp do specjalnie dedykowanej temu projektowi aplikacji, która jest odpowiedzialna za interpretację danych satelitarnych dotyczących np. wysokości wskaźnika roślinności czy zawartości wody oraz informacji ze stacji meteorologicznych, zbudowanych w ramach autorskiego programu samorządu województwa mazowieckiego „Mazowieckie Instrumenty Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej Mazowsze 2020”.

Jakie informacje na temat gleby uzyska rolnik?

Każdy z rolników, w stu procentach bezpłatnie, będzie mógł uzyskać informacje na temat zawartych w glebie mikroelementów, takich jak:

  • azot,
  • fosfor,
  • potas,
  • magnez,
  • wapń.

W jaki sposób rolnik będzie mógł zamówić badanie mobilnym centrum?

Jak się okazuje, zamówienie badania przez rolnika jest bardzo proste, wystarczy, że ściągnie aplikację. Następnie do jego gospodarstwa przyjedzie MCBiAG w postaci wyspecjalizowanego samochodu terenowego marki ISUZU D-MAC wyposażonego w przenośne laboratorium i dwa spektrometry:

  • NIR firmy AgroCares,
  • XRF z wbudowaną pompą próżniową do analizy materiałów – model EDX 3300S.

image

Mobilne Laboratorium Badań Gleby na Mazowszu

FOTO: Bartosz Bartosiński/mazovia.pl/informacjaprasowa

Ile rolnik będzie czekał na wyniki próbek gleby z mobilnego laboratorium?

Za obsługę mobilnego centrum będzie odpowiedzialne Mazowieckie Biuro Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce. Czas oczekiwania rolnika na wyniki pobranych próbek będzie wynosił zaledwie 1 dzień.

– Rolnik po ściągnięciu przygotowanej aplikacji będzie mógł zamówić badanie gleby. Następnie dostanie wyniki tego badania i na tej podstawie będzie mógł korygować swoją produkcję rolniczą. Ostatecznie będzie mógł nawet dostać certyfikat świadczący o tym, że produkuje zdrową żywność – zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Ile razy w roku rolnik będzie mógł skorzystać z badania gleby mobilnym centrum?

Każdy z rolników zamieszkujących 3 powiaty objęte projektem, będzie mógł skorzystać z badania łącznie 6 razy, ponieważ jego wykonanie jest możliwe dwa razy do roku. Zgłaszający będzie mógł podać do badania gleby z każdej działki rolnej wchodzącej w skład jego gospodarstwa.

Badania będą przeprowadzane dwa razy do roku w kampaniach:

  • wiosennej od 1 marca do 31 maja,
  • jesiennej od 1 września do 30 listopada.

Za ich przeprowadzenie będą odpowiedzialni wykwalifikowani laboranci z koniecznymi do wykonywania badań gleby uprawnieniami. Wyniki badań będą dostępne dla rolników w systemie ROLMApp dostępnych pod adresem rolmapp.pl lub w Aplikacji dostępnej do pobrania w sklepie Google Play.

– Usługa certyfikacji pozwala na nadanie mazowieckiego znaku jakości związanego z produkcją żywności. Kryteria przyznawania regionalnego Certyfikatu Mazowieckiego opierają się na wyselekcjonowanych standardach certyfikatów ekologicznych. Będzie on wydawany przez marszałka województwa mazowieckiego na rok – podkreśla radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

Jaki jest cel projektu?

Głównym celem projektu jest udostępnienie możliwości korzystania z mobilnego laboratorium wszystkim rolnikom z województwa mazowieckiego. Dzięki czemu rolnicy mogliby korzystać z monitoringu z danymi teledetekcyjnymi, informacją pogodową i elektronicznym Agrodziennikiem.

– W jego ramach, na podstawie m.in. wyników i analiz przeprowadzonych w części badawczej, jest opracowywany optymalny system pomagający rolnikowi podejmować decyzje dotyczące planowania i prowadzenia produkcji rolnej – mówi dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM Marcin Pawlak.

image

Mobilne Laboratorium Badań Gleby na Mazowszu

FOTO: Bartosz Bartosiński/mazovia.pl/informacjaprasowa

Jakie nowości są przygotowywane dla rolników z Mazowsza?

Jak się okazuje, w niedalekiej przyszłości planowana jest kontynuacja realizacji koncepcji wsparcia obszarów wiejskich i ekologicznej działalności rolnej i wykorzystanie dofinansowania w ramach instrumentu Fundusze Europejskie dla Mazowsza (FEM) na lata 2021-2027.

W związku z realizacją projektu „Smart Villages 2” planowana jest m.in.:

  • rozbudowa systemu ROLMApp o nowe funkcjonalności,
  • rozszerzenie usług certyfikacji i badania gleb na całe województwo mazowieckie.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: mazovia.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 14:44