Patogeny w resztkach pożniwnych – co robić?INTERMAG
StoryEditorMateriał promocyjny

Patogeny w resztkach pożniwnych – co robić?

05.08.2024., 12:58h

Choroby roślin, wywoływane np. patogenami zimującymi w resztkach roślinnych, są uznawane za główne czynniki zmniejszające plony, a ich efektywne ograniczanie w praktyce jest bardzo trudne do realizacji.

W tym roku rozwojowi takich chorób na polach sprzyjała ciepła i wilgotna pogoda. Sprawcy chorób, które dotknęły plantację w jednym sezonie, bez problemu przezimują w resztkach pożniwnych i w kolejnym roku zaatakują ponownie z jeszcze większym nasileniem, jeśli nie wykonamy odpowiednich zabiegów agrotechnicznych. Najbardziej narażone będą uprawy prowadzone w monokulturach.

Źródła patogenów powodujących choroby odglebowe

  • Resztki pożniwne – resztki roślinne pozostawione na polu i nieodpowiednio rozłożone, są źródłem patogenów, które w nich zimują i infekują uprawy następcze
  • Zainfekowany materiał siewny – zainfekowane nasiona lub rozsada mogą wprowadzić patogeny do gleby
  • Przyrządy rolnicze – maszyny rolnicze używane na polach zainfekowanych mogą przenosić patogeny do nowych lokalizacji
  • Woda – nawadnianie zanieczyszczoną wodą wprowadza patogeny do gleby
  • Wiatr – przenosi zarodniki grzybów i inne patogeny z jednego pola na drugie

Patogeny w resztkach pożniwnych

Resztki pożniwne stanowią idealne schronienie dla patogenów. Wiele z nich tworzy specjalne struktury przetrwalnikowe, które są bardzo odporne na warunki środowiskowe. Mogą przetrwać zimę w resztkach pożniwnych, aby później zainfekować nowe rośliny.

Nierozłożone odpowiednio resztki pożniwne:

  • chronią patogeny przed bezpośrednim działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, temperatura czy deszcz
  • stanowią źródło pokarmu dla patogenów podczas ich powolnego rozkładu
  • powodują przenoszenie się chorób na rośliny następcze.

Przykładowe choroby, które mogą być przenoszone w resztkach pożniwnych to: fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, brunatna plamistość liści zbóż, plamistość siatkowa jęczmienia, septorioza paskowana i czerń zbóż.

image
Zdjęcie 1. Objawy septoriozy paskowanej i czerni zbóż na pszenicy. Zdjęcia własne INTERMAG
FOTO: INTERMAG

Jak zapobiegać chorobom zimującym w resztkach pożniwnych (słomie)?

Chemiczne zabiegi ochrony roślin ograniczają występowanie chorób, ale nie są w stanie całkowicie zapobiegać stratom i pogorszeniu jakości ziarna. Natomiast wysoce skuteczną metodą jest hodowla odmian odpornych i prawidłowa agrotechnika, w tym stosowanie korzystnych bakterii.

Aby zminimalizować możliwość wystąpienia presji patogenów w kolejnym sezonie trzymaj się tych zasad:

  1. Zastosuj BACTIM SŁOMA na resztki pożniwne. Bakterie zawarte w preparacie natychmiast kolonizują resztki, uniemożliwiając tym samym rozwój i rozprzestrzenianie się na nich groźnych patogenów.
    image
    Wykres 1. Skuteczność programu ochrony wobec fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła – dodanie BACTIM SŁOMA do programu ochrony to większa skuteczność! Badania INTERMAG.
    FOTO: INTERMAG
  2. Sprawdź pH gleby i jeśli to konieczne wykonaj zabieg wapnowania wapnem węglanowym.
  3. Głęboko przyoraj resztki pożniwne, aby zmniejszyć populację patogenów. Niektóre z nich nie przetrwają w warunkach beztlenowych w głębszych warstwach gleby.
  4. Płodozmian - zmiana upraw w kolejnych latach skraca cykl życiowy patogenów, które specjalizują się w atakowaniu określonych roślin.
  5. Dobieraj odpowiednie odmiany - jest to bardzo ważna zasada. Z jednej strony oczywiste wydaje się wyszukiwanie odmian o wysokim potencjale plonowania, ale z drugiej stronu zwiększona presja chorób skłania do wybrania odmiany o jak najwyższej zdrowotności

Więcej informacji odnośnie chorób zimujących w resztkach pożniwnych znajdą Państwo w poradniku do pobrania za darmo -> https://abcgleby.pl/poradnik/.

BACTIM SŁOMA - długofalowa strategia zwiększania produktywności gleby i zdrowotności upraw

Bakterie stanowią naturalną barierę ograniczającą porażenie przez organizmy infekujące z gleby, co może mieć szczególne znaczenie dla ograniczania szkodliwości grzybów Fusarium, Cladosporium, Altenaria oraz organizmów glonopodobnych, które wykazują szczególną szkodliwość w warunkach słabej aktywności mikrobiologicznej.

Oddziaływanie wielu mikroorganizmów glebowych nie ogranicza się wyłącznie do konkurencji o pokarm z organizmami chorobotwórczymi. Wiele z nich wykazuje działanie antybiotyczne, a niektóre posiadają wręcz aktywne możliwości enzymatycznego rozkładu wielu patogenów. Czasami nawet w obrębie tego samego gatunku bakterii, mogą występować ich rasy fizjologiczne, z których każda może w nieco inny sposób wykazywać aktywność w stosunku do sprawców chorób.

Bakterie na rozkład słomy – BACTIM SŁOMA. Dlaczego warto stosować?

Tak jak opisaliśmy powyżej, wysoką skuteczność w zapobieganiu chorobom odglebowym ma zastosowanie korzystnych mikroorganizmów, takich, które zostały wyselekcjonowane ze względu na wybitne właściwości do kolonizowania resztek pożniwnych. Tym samym ograniczają możliwość rozwoju na nich sprawców chorób, a dodatkowo, dzięki humufikacji resztek pożniwnych i słomy ograniczają możliwość ich przezimowania.

W tym celu opracowany został innowacyjny biopreparat BACTIM SŁOMA zawierający unikalne bakterie Bacillus spp., które cechuje zdolność do szybkiej kolonizacji słomy i resztek pożniwnych oraz przekształcania ich w próchnicę i cenne składniki pokarmowe. Bakterie znacząco ograniczają rozwój patogenów glebowych, które zimują w resztkach pożniwnych, zwiększając jednocześnie zdrowotność oraz potencjał plonotwórczy roślin następczych.

image
BACTIM SŁOMA to ograniczenie rozwoju chorób odglebowych, ale także szereg dodatkowych korzyści dla gleby: zwiększa zawartość próchnicy, polepsza magazynowanie wody w glebie i udostępnia składniki pokarmowe roślinom
FOTO: INTERMAG
image
Skuteczność programu ochrony wobec mączniaka prawdziwego. Dodanie BACTIM SŁOMA to znacznie większa skuteczność w zapobieganiu rozwojowi mączniaka prawdziwego
FOTO: INTERMAG
image
Skuteczność rozkładu resztek pożniwnych po zastosowaniu preparatów: BACTIM SŁOMA i produktu konkurencyjnego. W przypadku BACTIM SŁOMA widoczny zaawansowany proces rozkładu słomy. Zdjęcia spod mikroskopu elektronowego, INTERMAG.
FOTO: INTERMAG

Jakie sa efekty stosowania BACTIM SŁOMA?

Efekty stosowania BACTIM SŁOMA są widoczne gołym okiem. Rolnicy zaobserwowali znacznie niższą presję chorób, a standardowe programy ochrony są skuteczniejsze z BACTIM SŁOMA. To nie tylko mniejsza presja chorób, ale także zwiększenie produktywności gleby dzięki większej ilości próchnicy i dostępnych form składników pokarmowych.

SZKOLENIE ONLINE – ROLA GLEBY W PRODUKCJI ROLNEJ

Aby dowiedzieć się więcej o skuteczności BACTIM SŁOMA oraz o najlepszych praktykach zwiększających zdrowotność gleb – obejrzyj szkolenie prowadzone przez ekspertów: dr inż. Piotra Chohurę UP Wrocław oraz dr inż. Radosława Wilka z firmy INTERMAG.

Materiał promocyjny INTERMAG

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. wrzesień 2024 10:34