Z tej plantacji Patryka Kraszewskiego w Kraszewie Czarnym (woj. mazowieckie) zebrano w ub.r. 12,747 t/h ziarna pszenicy ozimej odmiany Chevignon. Wynik jest oficjalnym Rekordem PolskiPROCAM
StoryEditorRekordy w plonowaniu zbóż

Polskie rekordy plonu zbóż, rzepaku i buraków. Pszenica sypnęła aż 12,7 t/ha

10.01.2024., 09:00h
Firma Biuro Rekordów, z siedzibą w Poznaniu, jest organizacją wyspecjalizowaną w certyfikowaniu Rekordów Polski i ich liczba systematycznie rośnie. Wśród Rekordów Polski wiele dotyczy produkcji rolniczej. Niektóre z polskich rekordów pobito w 2023 roku i na tle światowych rekordów wygląda to więcej, niż przyzwoicie. Mowa tu oczywiście o gatunkach roślin dobrze wpisujących się w polski klimat, czyli zbóż i rzepaku.

Wielkie uznanie dla rolników i firm wspierających ich technologicznie i produktowo w uzyskaniu tak fantastycznych plonów. Tym wynikom można nie dowierzać, zazdrościć, ale są faktem. Były bite z najlepszymi odmianami, w intensywnych technologiach, na żyznych, najlepszych glebach i z pomocą może nie idealnych, ale dobrych warunków pogodowych. Być może są i lepsze wyniki, ale te przedstawione były zmierzone skrupulatnie przy świadkach z Komisji i pod nadzorem sędziego z Biura Rekordów.

Rekord Polskie w plonie pszenicy ozimej

Ustanawianie Rekordu Polski na największy plon pszenicy ozimej z hektara odbywa się rokrocznie i na dość wysokim poziomie ustalono go w 2019 r. w Gospodarstwie Rolnym Bystrze w gminie Miłoradz w województwie pomorskim, którego właścicielem jest Stanisław Brzeziński. Wtedy odmiana Findus prowadzona wg technologii opracowanej przez doradców PROCAM dała plon 10,531 t/ha.

Ten Rekord Polski pobito w 2020 r. w Śmielinie (województwo kujawsko-pomorskie), na plantacji Marka Różniaka, właściciela firmy Agro-Land. Warto dodać, że są tam prowadzone ciekawe, najstarsze w Polsce, ścisłe doświadczenia trzech metod uprawy: orkowej, uproszczonej i pasowej (strip-till). Nowy rekord padł w uprawie pasowej pszenicy ozimej. Rekordzistką jest odmiana Argument chroniona wg technologii PROCAM a jej plon będący oficjalnym Rekordem Polski to 12,567 t/ha.

Ubiegły rok przyniósł jednak zmianę. Rekord plonowania padł 26 lipca ub.r. w Gospodarstwie Rolnym Patryka Kraszewskiego w Kraszewie Czarnym (woj. mazowieckie). Tego dnia w ramach Ligi Mistrzów Plonowania (program PROCAM) pod nadzorem przedstawiciela Kancelarii Rekordów rekord z 2020 r. pobito. Dokonano zbioru pszenicy ozimej odmiany Chevignon, która dała plon 12,747 t/ha. Duża w tym zasługa rolnika, firmy PROCAM, a przede wszystkim odmiany Chevignon (zarejestrowana w Polsce w 2022 roku), najchętniej wybieranej do siewu spośród pszenic ozimych, w takich krajach jak Niemcy czy Francja. Chevignon potwierdza swoją przydatność także w Polsce.

Rekord Polski w plonie jęczmienia

W ubiegłym roku pod nadzorem Kancelarii Rekordów, konkretnie 12 lipca 2023 r., w ramach Ligi Mistrzów Plonowania PROCAM w Stróżewie (woj. zachodniopomorskie), w Gospodarstwie Rolnym Krzysztofa Krawca z odmianą jęczmienia Valhalla ustanowiono nowy Rekord Polski plonowania jęczmienia.

W tym udanym przedsięwzięciu najważniejszy był wysiłek plantatora i istotna odmiana oraz technologia proponowana przez PROCAM. Valhalla to jęczmień ozimy 2-rzędowy z doskonałymi cechami paszowymi. Ma bardzo wysoką masę tysiąca ziaren i najwyższą w niemieckich badaniach wagę hektolitra. Valhalla jest odporna na wyleganie. Posiada zestaw genów odporności BaYMV-1 oraz BaMMV, pozwalających na uchronienie przed chorobą żółtej mozaiki jęczmienia. Przejdźmy do konkretu, do oficjalnego rekordu – to plon ziarna jęczmienia aż 11,268 t/ha.

image

Ustanowiony w ub.r. Rekord Polski plonowania jęczmienia na poziomie 11,268 t/ha bito z 2-rzędową odmianą jęczmienia ozimego Valhalla

FOTO: PROCAM

Jednak chwilę później ten rekord został jeszcze poprawiony. 14 lipca nagrodę za "Największy plon jęczmienia ozimego z hektara", otrzymał Tomasz Brytan, rolnik ze wsi Kątki w woj. pomorskim. On z kolei rekord plonowania uzyskał na odmianie Melia, a nowy rekord plonowania jęczmienia wyniósł 11,467 t/ha.

image
Jęczmień ozimy

Rekordowe plony jęczmienia ozimego. Gdzie udało się zebrać ponad 11 ton z ha?

Rekord Polski w plonie kukurydzy

26 września 2018 roku w Wiązownicy na Podkarpaciu udało się pobić wcześniejszy oficjalny Rekord Polski na największy plon ziarna kukurydzy z hektara. Rekord ustanowiony w 2017 roku wynosił 11,149 t/ha, przy 14% wilgotności. Rekord Polski poprawiony w gospodarstwie Teresy Sus, to plon 14,2 t/ha ziarna odmiany Codigip o wilgotności 14%.

W 2020 r. ten wynik znacznie poprawiono. Miało to miejsce w Lubaszczu w województwie kujawsko-pomorskim. Uzyskany na polach spółki Agro-Land rekordowy wynik plonu kukurydzy wpisany do Księgi Rekordów Polski to 17,304 t/ha ziarna o wilgotności 14%. Bohaterką tego oficjalnego Rekordu Polski była odmiana Kokuna o FAO 250. W ostatnich trzech sezonach nie udało się oficjalnie poprawić tego wyniku.

Rekord Polski w plonie rzepaku ozimego

Pierwszy oficjalny rekord plonowania rzepaku ozimego wpisany do Księgi Rekordów Polski ustanowiono w sierpniu 2018 r. Przypomnijmy, że nie był to łatwy sezon, z suszą w tle. Ustanowiono go przy udziale i nadzorze sędziny z Biura Rekordów we wsi Niemirki w województwie mazowieckim w Gospodarstwie Rolnym Celiny i Wojciecha Krasnodębskich. Co prawda, początkowo założono minimum do ustanowienia rekordu na poziomie 6,4 t/ha, ale przeliczone zbiory wyniosły 6,19 t/ha i początkowo rekord nie został uznany. Po analizach sezonu i potencjału plonowania rzepaku w Polsce ostatecznie Biuro Rekordów uznało wtedy to osiągnięcie za oficjalny Rekord Polski.

Ubiegły sezon zmienił ten ranking. Najpierw, 29 lipca 2023 r. otrzymaliśmy informację, że w Gospodarstwie Rolnym Bystrze Stanisława i Marka Brzezińskich (woj. pomorskie) zebrano 6,59 t/ha nasion rzepaku. Ten wynik gospodarze uzyskali z odmianą LG Auckland w technologii uprawy proponowanej przez firmę PROCAM, stosując m.in. produkty: Rewital Pro+, AzotoPower, FosfoPower, Delia Stop, NHCa Delta.

image

Stanisław i Marek Brzezińscy zebrali 29 lipca ub.r. 6,59 t/ha nasion rzepaku i ustanowili Rekord Polski. Na zdjęciu ekipa PROCAM i gospodarz z certyfikatem. Ten wynik przeszedł jednak do historii, bo 9 sierpnia został pobity przez Bogdana Stopyrę

FOTO: PROCAM

Ale ten wynik 9 sierpnia 2023 roku pobito w gospodarstwie rodzinnym Bogdana Stopyry w miejscowości Tuczempy na Podkarpaciu. Rolnik brał udział w programie Chemirolu „Idę po rekord” i pod nadzorem sędziów zebrał aż 6,904 t/ha nasion rzepaku odmiany LG Aviron. To rekord zapisany w Księdze Rekordów Polski. Zastosowana w gospodarstwie technologia została opracowana przez ekspertów z zakresu nawożenia, nasiennictwa, ochrony, odżywiania i biostymulacji roślin, pracujących w ramach Grupy Kapitałowej Chemirol. Zastosowaną technologię ochrony uprawy dostarczyła firma Innvigo. W rzepaku (podobnie jak w burakach przy ustanowionym rekordzie plonu korzeniu) wykonano zabieg mikrobiologicznym produktem BlueN.

image

Rekordowy plon rzepaku zebrano 9 sierpnia ub.r. w gospodarstwie rodzinnym Bogdana Stopyry w miejscowości Tuczempy i to wynik 6,904 t/ha nasion rzepaku odmiany LG Aviron jest oficjalnym rekordem Polski

FOTO: Chemirol

Rekord Polski w plonie buraka cukrowego

Do niedawna palma pierwszeństwa w tej kategorii należała do Konrada i Waldemara Rusków z Otmuchowa w woj. opolskim. 18 listopada 2022 r. w asyście sędziego z Biura Rekordów padł w ich gospodarstwie Rekord Polski w zbiorach buraków cukrowych. Zebrali dokładnie 112,11 t/ha korzeni w przeliczeniu na polaryzację 16%. Plon netto buraka cukrowego dostarczonego do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha, ale przy wyjątkowo wysokiej polaryzacji 18,70%, który przeliczono na polaryzację 16%. Warto dodać, że ten wynik uzyskano w ramach autorskiego programu „Idę po Rekord” specjalistów z PUH Chemirol, którzy wspomagali gospodarzy produktowo i technologicznie.

image

Plon korzeni buraka cukrowego 137,25 t/ha przeliczony na 16% polaryzację cukru jest imponujący. Taki wynik uzyskano w ub.r. w gospodarstwie Justyny i Przemysława Galasów we wsi Łagwy, w gminie Opalenica

FOTO: Chemirol

W ramach tego samego programu „Idę po Rekord” w ub.r., dokładnie 21 października 2023 roku na terenie Gospodarstwa Rolnego Justyny i Przemysława Galasów we wsi Łagwy, w gminie Opalenica, poprawiono ten wynik i to znacznie, bo aż o 25,14 t/ha. Zebrano netto aż 140,27 t/ha korzeni przy polaryzacji 15,7%, co w przeliczeniu na polaryzację 16% dało wynik 137,25 t/ha wpisany do oficjalnej Księgi Rekordów Polski. Plon to efekt ciężkiej pracy właścicieli gospodarstwa i odpowiednio dobranej technologii zarekomendowanej przez ekspertów Chemirolu w ramach programu „Idę po Rekord”. W technologii produkcji zastosowano m.in. produkty mikrobiologiczne takie jak BaktoKompleks i BlueN.

Ile waży najcięższa dynia w Polsce?

Aktualnymi rekordzistami Polski w kategorii na najcięższą dynię są Grzegorz oraz Marcin Zołotuchowie. Pomiar rekordowej dyni odbył się 9 października 2022 roku we Wrocławiu podczas XIX Dolnośląskiego Festiwalu Dyni. Pomiaru rekordowej dyni dokonała wtedy Komisja z Okręgowego Urzędu Miar z Wrocławia na wadze legalizowanej. Waga pokazała 893,5 kg. Komisja potwierdziła również, iż dynia pozbawiona była pęknięć oraz śladów ingerencji zewnętrznej. Do przetransportowania dyni konieczne było wykorzystanie wózka widłowego oraz specjalnych pasów transportowych. Wcześniejszy rekord zatwierdzony 13 października 2019 r. też należał do Grzegorza Zołotucha. Wtedy rekordowa, najcięższa w Polsce dynia o imieniu Gosia ważyła 870 kg.

image
Zmiany w GAEC – lepiej późno niż wcale

GAEC 6 i 7 na nowych zasadach. Co się zmieni? Co dalej z ugorowaniem, czyli GAEC 8?

Marek Kalinowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 19:19