StoryEditoragrotechnika

Rolniku, badania gleby to nie koszty, tylko oszczędność

12.02.2023., 18:02h
Rolnictwo bardzo się zmieniło, już nie zawsze chodzi o to i dąży się do tego, żeby było intensywne, dziś żeby była opłacalność, musi być przede wszystkim efektywne.

W gospodarstwie Romualdy i Kazimierza Krajzów takim odważnym inicjatorem zmian i wdrażania nowości jest młodszy syn Damian, będący uczniem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie. Rolnictwo to jego pasja i życie, dzięki temu udaje się pogodzić naukę w szkole z pracą w gospodarstwie, choć nie jest to proste.

Postaw na urozmaicenie płodozmianu o słonecznik 

Kazimierz Krajza ma duże zaufanie do syna i jego pomysłów na zmiany w gospodarstwie, bo wie, że jak syn coś robi, to zawsze z głową i najlepiej jak potrafi. I nigdy nie jest to słomiany zapał, zawsze swoje pomysły realizuje od początku do końca.

Jednym z takich pomysłów było urozmaicenie płodozmianu o słonecznik, ale najpierw w 2022 roku test 11 odmian słonecznika na 15 ha słabych gleb, ale o dość wysokiej zasobności. Być może dlatego, że przedplonem była kukurydza, a także nawożenie organiczne.

Moim zdaniem, słonecznik sprawdził się, bo średni plon po wysuszeniu wyniósł 2,7 t/ha, więc jesteśmy zadowoleni. Gdybyśmy mieli na tym polu kukurydzę na ziarno, na pewno byłyby straty, przy tak ciężkim i suchym roku. Robiłem te doświadczenie z 11 odmianam...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 08:33