Jedna larwa skrzypionki może zniszczyć do 3,5 centymetra kwadratowego powierzchni liścia. Kilka larw jest w stanie zeskrobać miękisz z całego liściaMarek Kalinowski
StoryEditorSzkodniki zbóż

Skrzypionki to ogromne zagrożenie dla zbóż. Jak monitorować i zwalczać te szkodniki?

12.05.2023., 09:00h
Większość szkodników lubi ciepło. Obecna aura nieco im przeszkadza, ale z całą pewnością maj się ociepli i w zbożach pojawią się skrzypionki. W minionych latach zdarzało się, że masowe naloty skrzypionek odbywały się już w ostatniej dekadzie kwietnia, ale nie w tym roku.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie są progi szkodliwości dla skrzypionek?
  • Jak stosować insektycydy w zwalczaniu skrzypionki?
  • W jaki sposób żerują skrzypionki w zbożach?

Aktualna pogoda jeszcze nie sprzyja tym szkodnikom. Możliwe zresztą, że nie będzie z nimi większych problemów. Czas pokaże i trzeba być przygotowanym na ich zwalczanie. Są w środowisku i czekają na ocieplenie.

Zbożom zagrażają skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek

Zbożom szkodzą dwa gatunki skrzypionek – skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek. Chrząszcze skrzypionek zimują w ściółce, darni lub między korzeniami. Według biologii tych szkodników opracowanej w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, chrząszcze skrzypionki zbożowej (są dwa gatunki: Oulema melanopus i Oulema duftschmidi) i skrzypionki błękitek (Oulema gallaeciana) pojawiają się wiosną na roślinach żywicielskich (głównie jęczmień, pszenica, pszenżyto i owies, rzadziej plantacje żyta), gdy temperatura powietrza przez 2–3 dni przekracza 10°C.

Żerowanie chrząszczy skrzypionek (żer uzupełniający) w sprzyjających warunkach rozpoczyna się w II dekadzie kwietnia, po czym po ko...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 19:08