StoryEditorWiadomości rolnicze

Bobik dobrze sobie radzi w uproszczeniach

16.08.2021., 09:08h
Praca rolników, ich ciągły rozwój i podążanie za najnowszymi rozwiązaniami pokazuje, że dobrze dobrane technologie uproszczone pozwalają na stabilizację plonu zarówno w dobrych, jak i w słabych latach. W jaki sposób?

Badania prowadzone przez dr. hab. Tomasza Piechotę z UP w Poznaniu udowodniły, że bobik jest rośliną, która dobrze radzi sobie w uproszczeniach i rolnicy to potwierdzają.

Strip-till to lepsza gospodarka wodą

Technologia strip-till jest coraz bardziej rozpowszechniona w północno-wschodniej Polsce, choć jeszcze kilka lat temu podchodzono do niej z pewną rezerwą. Robert Gastołek, właściciel gospodarstwa w Dębianach (pow. kętrzyński) bobik w technologii strip-till zaczął siać 3 lata temu. Najpierw była to przygoda z siewnikiem Claydonem, obecnie jest to Horsch.

Na moim terenie, czyli w powiecie kętrzyńskim mamy duże mozaiki od gleb lekkich po super ciężkie gliny i po strip-till zauważyłem, że ziemia jest bardziej wyrównana, wyrównane wschody, które decydują o późniejszym właściwym rozwoju rośliny. Głębokie spulchnienie wąskiego pasa gleby powoduje, że systemy korzeniowe roślin mają bardzo dobre warunki do wzrostu – wylicza rozmówca.

Przy strip-till korzeń ma dużo rozpulchnionej ziemi, w którą miękko wchodzi, rozrasta się i jest w stanie głęboko i dobrze się ukorzenić. Pan Robert już zaobserwował w swoim gospodarstwie, że przy nied...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 19:36