Szarek komośnikKrajowa Grupa Spożywcza SA
StoryEditorUprawa

Ekstremalna walka z szarkiem komośnikiem. Rolnik zwalczał go nawet w pszenicy sąsiada

14.06.2024., 08:00h
Rolnik z Kryłowa-Kolonii na Lubelszczyźnie, za zgodą sąsiada opryskiwał insektycydem jego plantację pszenicy wysianą po burakach a sąsiadującą z jego burakami cukrowymi. Wschodzące rośliny udało się obronić przez szarkiem komośnikiem.

Szarek komośnik dał się wiosną we znaki na Zamojszczyźnie 

Jednak w tej okolicy nie brakowało wiosną rolników, którzy buraki zmuszeni byli przesiewać z powodu nalotów tego szkodnika.

O szarku komośniku przyjęło się mówić, że pojawił się w 2016 roku na Zamojszczyźnie i w tym rejonie Polski najbardziej daje się we znaki plantatorom korzenia.

Jan Adamczuk, rolnik i plantator buraka cukrowego z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem jest zdania, że ten chrząszcz nie tyle się w regionie pojawił, co wrócił i się rozprzestrzenił. A powrót ten rolnik wiąże z upowszechnieniem się we wspomnianym okresie upraw buraka ćwikłowego w okolicy.

Dawniej wystarczyło i dla gospodarza, i dla szarka, szkody były nieznaczące – mówi pan Jan. – To kwestia odmianowa. Kłębki obecnie dostępnych odmian buraka cukrowego są genetycznie jednonasienne. A z kłębka jednonasiennego kiełkuje tylko jedna siewka. Z jednego kłębka wielonasiennego kiełkowało więcej siewek buraka. Druga sprawa, to termin siewu. Dawniej buraki wysiewaliśmy między 5 a 15 maja, kiedy szarek już schodził do ziemi. Teraz siewy są wcześniejsze.

Jak została opanowana pre...

Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 11:02