Archiwum redakcji
StoryEditorUprawa

Szarek komośnik już atakuje buraki cukrowe. "Buraki zgryzione do powierzchni gruntu"

17.04.2024., 13:00h
Krajowy Związek Buraka Cukrowego poinformował o wzmożonych atakach szarka komośnika. Jak rozpoznać szkodnika w uprawie i jakimi środkami go zwalczać?

Szarek komośnik atakuje po zimie

Jak wynika z komunikatu KZPBC, szarek komośnik doskonale przetrwał zimę, a przez trwającą, ciepłą wiosnę wzmaga swoją aktywność.

W którym momencie szarek komośnik atakuje uprawy?

Szarek komośnik przystępuje do żerowania na roślinach buraka cukrowego w momencie dotarcia na uprawę.

Chrząszcze bytujące w uprawie najpierw zgryzają liścienie i liście, a następnie hypokotyl, czyli najniższą część rośliny. Nagromadzenie szarka komośnika w uprawie buraka cukrowego skutkuje zgryzieniem rośliny do powierzchni gruntu, co staje się najbardziej widoczne w pasie brzeżnym.

Larwy szarka komośnika żerują na korzeniach

KZPBC przypomina również, że larwy szarka komośnika żerują na korzeniach, wraz z których wzrostem żerują coraz głębiej. Przez to największe ubytki są widoczne w dolnej części korzenia.

Jakie są skutki żerowania szarka komośnika w uprawie buraka cukrowego?

Działalność szarka komośnika w uprawie buraka cukrowego skutkuje uszkodzeniem i osłabieniem roślin, które przekłada się na spowolnienie wzrostu. Uszkodzenia powstałe w wyniku żerowania szkodnika stają się miejscem wnikania organizmów patogenicznych.

Jakie są zalecenia agrotechniczne w przypadku nalotu szarka komośnika?

Zwalczanie szarka komośnika powinno odbywać się w sposób systemowy. Rolnicy powinni pomyśleć o tym już jesienią, stosując dedykowane zabiegi agrotechniczne np. głęboką orkę. Kiedy na wiosnę okaże się, że szarek komośnik występuje w uprawie, należy przeprowadzić zabiegi nalistne i założyć pułapki feronomowe. W przypadku pominięcia nawet jednego z powyższych elementów może dojść do ograniczenia efektywności całego systemu ochrony przed tym szkodnikiem.

Kiedy zamontować pułapki feronomowe?

Montaż pułapek feronomowych powinien odbyć się w pierwszej kolejności. Należy je ustawić na obrzeżu pola, które było buraczyskiem i na obrzeżu nowej plantacji. Na zwiększenie łowności pułapki ma wpływ prawidłowy montaż rynienki chwytnej, która nie może wystawać nad powierzchnię, ponieważ część chrząszczy ją obejdzie. Otwory rynienki nie powinny być mniejsze od średnicy chrząszczy, jednak wystarczająco duże, by odprowadzać nadmiar deszczówki. Taśmą należy zakleić duże otwory montażowe, gdyż ich szczelność nie jest ważna. Ważne jest również to, by osłona zawieszonego dyspensera, który zawiera feromon, miała właściwy przewiew.

Do walki z szarkiem komośnikiem służą następujące zarejestrowane środki ochrony roślin:

 • Aceptir 200 SE (s.cz. acetamipryd),
 • Apis 200 SE (s.cz. acetamipryd),
 • Cyperkill Max 500 EC (s.cz. cypermetryna),
 • Decis Expert 100 EC (s.cz. deltametrynaa),
 • Insektus Duo 500 EC (s.cz. cypermetryna),
 • Kaliber 240 EW (s.cz. tau-fluwalinat),
 • Karate Zeon 050 CS (s.cz. lambda-cyhalotryna)
 • Los Ovados 200 SE (s.cz. acetamipryd),
 • Mavrik Vita 240 EW (s.cz. tau-fluwalinat),
 • Permet 500 (s.cz. cypermetryna),
 • Spider 500 EC (s.cz. cypermetryna),
 • Topgun 050 CS (s.cz. lambda-cyhalotryna).

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KZPBC

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. maj 2024 20:54