StoryEditorwiadomości z branży

Burze piaskowe niszczą uprawy. Które województwa najbardziej zagrożone?

08.04.2022., 12:04h
Tak suchego marca w Wielkopolsce nie było od lat. Dlatego w tym regionie widok tumanów kurzu na polu nikogo nie powinien już dziwić. Choć serce się kraje patrząc na to, co się dzieje na polach. Ten przysłowiowy kurz to najdrobniejsze, ale i najcenniejsze frakcje gleby, które mają zdolność wiązania wody.

Proces wywiewania i przenoszenia cząstek glebowych w powietrzu, często na duże odległości, czyli erozja wietrzna, stała się realnym problemem nie tylko wielkopolskich rolników. Burze piaskowe w Polsce stały się faktem, a do najbardziej narażonych województw należą także:

  • łódzkie,
  • mazowieckie,
  • część kujawsko-pomorskiego.

Są to regiony, w których dominują tam piaszczyste gleby przy małej lesistości terenu.

– Ostatnie dni pokazują nam, jak silne jest to zjawisko i jakie spustoszenie powoduje na polach uprawnych, ale nie tylko - przyznaje prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawińska z Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W jaki sposób działa erozja wietrzna?

Erozja wietrzna pozbawia pól znacznej ilości gleby oraz osusza teren. Ochronę może stanowić szata roślinna oraz pokrywające glebę resztki pożniwne.

Dlatego jednym ze sposobów zapobiegania erozji jest stosowanie systemów minimalnej uprawy. Warto pamiętać też o pasach zadrzewień, uprawach bezorkowych czy pozostawieniu mulczu na polach, czyli okrywy ochronnej gleby w postaci słomy, nieprzyoranych międzyplonów, skoszonej trawy czy niekwitnących chwastów – dodaje profesor Sawinska.

Erozja wywołana przez wiatr pozbawia pole znacznych ilości gleby

Szata roślinna oraz pokrywające glebę resztki pożniwne wykazują działanie antyerozyjne. Z tego powodu jednym ze sposobów zapobiegania erozji jest stosowanie systemów minimalnej uprawy.

Silna erozja wietrzna prowadzi do powolnej degradacji gleby, dlatego warto pamiętać o pasach zadrzewień, uprawach bezorkowych czy pozostawianiu mulczu na polach (czyli okrywy ochronnej gleby w postaci materii organicznej wyprodukowanej na polu: słomy, nieprzyoranych międzyplonów, skoszonej trawy lub niekwitnących chwastów), wtedy może obserwowane ostatnio burze pisakowe nie będą tak dokuczliwe i degradujące dla gleby.

Nie tylko Wielkopolska jest zagrożona

Regiony najbardziej zagrożone erozją wietrzną to centralna i południowa część nizinnych terenów Polski o niskim stopniu zalesienia, czyli wspomniane wcześniej województwa: łódzkie, mazowieckie, wielkopolskie, część Kujaw, północne części warmińsko-mazurskiego i lubuskiego.

Na suchej odsłoniętej glebie erozja wietrzna powoduje uszkodzenia kiełkujących roślin poprzez uderzanie w nie niesionymi przez wiatr ziarnami piasku.

Drobiny piasku mogą powodować mikrouszkodzenia roślin, które stają się wrotami dla infekcji wielu patogenów. Cząstki o średnicy do 1 mm są przetaczane po powierzchni pola, natomiast cząstki o średnicy mniejszej niż 0,1 mm mogą być unoszone przez wiatr.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie UP Poznań

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 17:13