StoryEditorwiadomości z branży

CIECH z nową technologią formulacji glifosatu

25.02.2021., 10:02h
BGT („Better Glyphosate Technology”) to innowacyjna, chroniona patentem technologia, którą opracował CIECH Sarzyna. Dzięki technologii BGT, choć dawka glifosatu będzie o połowę mniejsza, to nie ucierpi na tym skuteczność produktów. Na czym to polega?

Nowa technologia BGT odpowiedzią na troskę o środowisko i wyzwania nowoczesnego rolnictwa  

Największy polski producent środków ochrony roślin jakim jest CIECH Sarzyna opracował nową, innowacyjną technologię BGT, która utrzymuje skuteczność produktów tym samym standardzie przy obniżeniu o połowę dawki substancji aktywnej na hektar. Glifosat jest najczęściej używaną substancją aktywną w ochronie roślin na świecie. Nowy patent jest odpowiedzią na założenia wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Liczba ludności na świecie ciągle rośnie, a nowoczesne i zrównoważone rolnictwo musi temu sprostać.   

W obszarze formulacji glifosatu nie było większych innowacji od 45 lat. CIECH jako pierwszy na świecie wprowadzi nową technologię na skalę przemysłową. Technologia otrzymała zezwolenie nr R- 2/2021 z dnia 09.02.2021 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  

Jeszcze w 2021 roku technologia zadebiutuje w Europie  

Na polski rynek produkty oparte na technologii trafią już wiosną 2021, a w przeciągu roku zadebiutuje na rynku europejskim. Docelowo CIECH zamierza wprowadzić nowe rozwiązanie na wszystkich rynkach, na których używany jest glifosat. Efektywność technologii BGT potwierdzają liczne przeprowadzone badania – zarówno w warunkach polskich, europejskich, jak i światowych.   

- Komercjalizacja technologii BGT to ważny element rozwoju naszego biznesu Agro oraz dywersyfikacji przychodów Grupy, dzięki czemu doskonale wpisuje się w realizację strategii biznesowej CIECH na lata 2019-2021. Technologia ta stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego rolnictwa, które z jednej strony musi być coraz bardziej wydajne, co oznacza konieczność skutecznej ochrony upraw, a z drugiej musi sprostać oczekiwaniom regulatorów i konsumentów, związanym z ograniczaniem stosowania substancji aktywnych - mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.  

BGT połączeniem 2w1, czyli systemu adiuwantów i innych dodatków  

Pełna funkcjonalność glifosatu zapewniona jest poprzez nowoczesne i unikalne połączenie substancji pomocniczych (adiuwantów) oraz innych dodatków. Przygotowanie cieczy opryskowej jest łatwiejsze, a zarazem pozwala na korzystne wnikanie substancji aktywnej i jej dotarcie do miejsca działania, przy jednoczesnym zatrzymywaniu jej większej ilości na powierzchni roślin. Wynikiem działania jest zmniejszenie dawki glifosatu nawet do 50% na hektar. Na łatwość stosowania wpływają zawarte w składzie produktu wbudowane zwilżacze oraz siarczan amonu.  

 - Chcemy, by produkt oparty na tej przełomowej technologii stał się kolejną flagową marką CIECH Sarzyna – podobnie jak Chwastox. BGT to technologia o ogromnym potencjale komercyjnym. Bardzo się cieszę, że jako pierwsza na świecie wprowadza ją od początku do końca CIECH Sarzyna – począwszy od etapu testów polowych przez rejestrację, uruchomienie produkcji na skalę przemysłową, aż po opracowanie strategii marketingowej i sprzedażowej – dodaje Wojciech Babski, Prezes Zarządu CIECH Sarzyna i szef biznesu Agro w Grupie CIECH.  

Nowe rozwiązanie grupy CIECH to kompromis między rolnictwem ekologicznym a nowoczesnym  

Nowa technologia formulacji glifosatu powstała w odpowiedzi na proponowane założenia europejskiego programu „Od pola do stołu”, takie jak obowiązek redukcji zużycia substancji aktywnych w UE do 2030 roku. Formuła BGT jest zatem kompromisem potrzeb nowoczesnego rolnictwa i postaw proekologicznych Europejskiego Zielonego Ładu.  

Środki ochrony roślin oparte na glifosacie są bardzo dobrze przebadane, ponieważ ich stosowanie jest dopuszczone w ponad 160 krajach, a bezpieczeństwo stosowania potwierdza 800 opracowań naukowych, a także najważniejsze światowe instytucje, w tym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).  

CIECH z nową technologią formulacji glifosatu

  

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie informacji prasowej CIECH Sarzyna 

Zdjęcie: Pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 15:35