StoryEditorSzkodniki

Czas na monitoring omacnicy prosowianki w kukurydzy

01.06.2021., 09:06h
Ostatnie suche i ciepłe lata sprzyjały namnażaniu się populacji omacnicy prosowianki i do gradacji tego szkodnika. To od kilku sezonów sprzyjało jej migracji na nowe tereny zwłaszcza na północ.
Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik kukurydzy i najskuteczniej ogranicza jej populację właściwe zmianowanie, zabiegi pożniwne niszczące mechanicznie łodygi kukurydzy oraz głęboka orka. Najczęściej to nie wystarczy i wtedy ograniczanie omacnicy należy wspomóc metodą biologiczną (kruszynek) i chemiczną (opryski insektycydowe).

Omacnica zimuje na resztkach pożniwnych

Zalecenia dotyczące właściwego monitoringu nalotów szkodnika jak również agrotechniczne, biologiczne i chemiczne metody ograniczania omacnicy przedstawimy w kolejnych wydaniach "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Dziś przypomnimy biologię rozwoju, cechy rozpoznawcze i szkodliwość omacnicy.
 
Omacnica prosowianka rozwija w warunkach Polski jedno pokolenie i tylko okresowo może pojawić się nieliczna grupa drugiego pokolenia. Szkodnik zimuje na resztkach pożniwnych. Dorosłe gąsienice moszczą się w oprzędzie w dolnej części łodygi na wysokości ok. 10 cm od ziemi. Niestety, nie wytrzebi ich populacji największy mróz, ale kiedy gąsienice głęboko przyorzemy, są małe szanse, że po przepoczwarczeniu motyle wydostaną się na powierzchnię. Po przezimowaniu gąsienice w maju przędą...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 14:19