StoryEditorPozostałe rośliny

Czy rolnicy będą likwidować plantacje szparagów? Jaka jest ich cena?

11.05.2022., 09:05h
Wojna w Ukrainie mocno ograniczyła liczbę dostępnych pracowników sezonowych, przez co w rolnictwie brakuje rąk do pracy, a wielu producentów myśli o likwidacji swoich plantacji. Ten kryzys dotknął szczególnie producentów szparagów, których ponad połowa znajduje się w Wielkopolsce. Jaka jest ich przyszłość? 

W tym roku ceny szparagów spadły o połowę

Chociaż z początkiem sezonu szparagi kosztowały nawet 37 złotych za kilogram, obecnie można już kupić je za 20 złotych, a nawet i za 8 złotych za kilogram we Wrocławiu na rynku Targpiast. Jak kształtuję się ceny hurtowe na wybranych rynkach hurtowych?

  • Warszawa Bronisze notowania z dnia 10.05.2022 – od 15 do 20 złotych za kg;
  • Kalisz Giełda Kaliska notowania z dnia 10.05.2022 – od 16 do 18 złotych za kg;
  • Poznań WGRO notowania z dnia 09.05.2022 – od 16 do 20 złotych za kg;
  • Wrocław Targpiast notowania z dnia 05.05.2022 – od 8 do 9 złotych za kg.

Polskie szparagi są dobrej jakości

Krajową produkcję szparagów szacuje się na około 13 tys. ton! 10 lat temu wielkość ta wynosiła nie więcej niż 6 tys. ton.

W Polsce znajduje się 2,5 tysiąca hektarów uprawy szparaga, a 50% z nich zlokalizowanych jest w województwie Wielkopolskim. Nie wiadomo jednak jaka przyszłość czeka producentów.

– Jakość szparagów jest niezła, zima nie była aż tak mroźna, wypustki są wypełnione. Dominują szparagi zielone, gospodynie preferują je ze względu na to, że wymagają one mniej pracy przy przygotowaniu. Spożycie krajowe zdecydowanie rośnie z roku na rok – coraz mniej wysyłamy za granicę
– powiedział Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga.

Brakuje rąk do pracy przy zbiorze szparagów

W kwietniu rozpoczynamy sezon szparagowy, potrwa on mniej więcej do końca czerwca. Polskie szparagi cieszą się dobrą opinią i jakością. Problemem na pewno nie jest ograniczony rynek zbytu, lecz ich zbiór.

Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga obawia się kryzysu na rynku szparagów. Ponad połowa polskich szparagarni działa na terenie Wielkopolski, a wojna w Ukrainie ograniczyła liczbę pracowników i rąk do pracy także w tym sektorze rolnym. Jaka przyszłość czeka plantacje szparaga i czy będą likwidowane?

Póki szparagów było mało, jeszcze sobie radziliśmy. Teraz zaczynają się problemy – brakuje ludzi do zbioru. Duże plantacje opierają się na pracownikach sezonowych z zagranicy, w poprzednich latach były to przeważnie osoby z Ukrainy. W tym roku nie ma ich tyle, co zwykle — mężczyźni wrócili do kraju, na wojnę — powiedział PAP Jakobsze.

Czy plantacje bardziej opłaca się zlikwidować? Jaki los czeka białe szparagi?

Część z nich decyduje się na odstąpienie od zbioru szparaga białego. Niektórzy plantatorzy będą likwidowali starsze plantacje, nie będą mieli kim zbierać. Przetrwają mniejsze, rodzinne plantacje liczące 10-20 ha — problem mają te większe, liczące po kilkadziesiąt ha — powiedział Jakobsze.

Jak zaznaczył prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga obecne problemy mogą mieć wpływ na wielkość produkcji szpara w latach kolejnych.

Wiele zależeć będzie od tegorocznych decyzji plantatorów – czy całkowicie zlikwidują plantacje, czy jedynie odstąpią od zbioru szparaga białego i zdecydują się na zbiór szparagów zielonych. Nie należałoby zbyt pochopnie likwidować plantacji – także dlatego, że ich stworzenie i utrzymanie było dla właścicieli znaczącą inwestycją finansową – powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga.


Bernat Patrycja
Źródło: businessinsider/PAP/freshmarket
Fot: unsplash

https://www.bankier.pl/ fresh-market

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 15:36