StoryEditorKukurydza

Czym dokarmiać kukurydzę i jakie to daje efekty?

09.04.2020., 11:04h
Co ogranicza pobranie mikroelementów z gleby przez kukurydzę i inne rośliny? Jest to głównie pH gleby. Najczęściej pH jest nieuregulowane i w takiej sytuacji rośliny musimy dokarmić mikroelementami dolistnie.
Kukurydza średnio na jedną tonę plonu ziarna pobiera ok 50 g cynku, 20 g boru, 35 g manganu, 12 g miedzi,1 g molibdenu i 45 g żelaza. Cynk jest kluczowym partnerem dla azotu a od jego dostępności zależy też płodność ziaren pyłku. Bor pełniący istotne funkcje jest ważny, bo mało polskich gleb zawiera wystarczające jego ilości. Mikroelementami ważnymi w rozwoju kukurydzy są także miedź i mangan.

Cynk chroni ściany komórkowe przed toksycznym działaniem wolnych rodników

Przy plonie ziarna kukurydzy na poziomie 10 t/ha, rośliny powinny otrzymać w nawożeniu dolistnym ok. 0,5 kg cynku. To niezwykle ważny pierwiastek. Ponad 10% białek występujących w roślinach zawiera cynk, co przy zablokowaniu pobierania tego pierwiastka oznacza redukcję plonu właśnie o 10%. Cynk chroni ściany komórkowe przed toksycznym działaniem wolnych rodników tlenowych tworzonych w warunkach silnego promieniowania słonecznego i przez to chroni kukurydzę przed stresem suszy.

Cynk jest niezbędny do tworzenia pyłku i poprawia żywotność jego ziaren. Najważniejszą jego rolą jest sterowanie gospodarką azotem.

Ostre objawy niedoboru cynku (żółte lub białawe pasy biegną...
Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 16:00