StoryEditorJęczmień

Dlaczego warto zainwestować w hybrydowe odmiany jęczmienia ozimego?

29.07.2020., 22:07h
Jęczmień ozimy nie jest wiodącą uprawą zbożową w północno--wschodniej Polsce. Rolnicy mają zakodowane, że ma on problemy z przezimowaniem, a jak przetrwa zimę, to i tak słabo plonuje. Rolnicy są przekonani, że w płodozmianach zbożowych uprawa jęczmienia ozimego wprowadza dodatkowe problemy z higieną pola.
A może to tylko uprzedzenia? Może coś się zmieniło za sprawą genetyki nowych odmian? Zachęcamy, żeby przyjrzeć się bliżej uprawie hybrydowych odmian jęczmienia ozimego. Warto posłuchać rad i opinii rolników, którzy uprawiają ten gatunek.

Zamiast na odmianę populacyjną, postawiono na hybrydową

Co ciekawe, w Krajowym Rejestrze i na Listach Odmian Zalecanych nie znajdziemy odmian hybrydowych jęczmienia ozimego, których z każdym rokiem jest coraz więcej i coraz częściej rolnicy po nie sięgają. Przede wszystkim dlatego, że odznaczają się lepszą zimotrwałością i gwarantują znacznie wyższe plony, niż odmiany populacyjne.

Jarosław Czapla, właściciel odwiedzanego gospodarstwa w powiecie bartoszyckim, jeszcze kilka lat temu prowadził hodowlę trzody chlewnej w cyklu zamkniętym na bazie stada 120 macior. Wówczas struktura zasiewów podporządkowana była i dostosowywana głównie pod potrzeby paszowe, więc jęczmień ozimy uprawiany jest w gospodarstwie od lat. Tyle, że kiedyś były to odmiany populacyjne. Pięć lat temu zlikwidowano hodowlę trzody, więc trzeba było pomyśleć o przestawieniu się i produkcji zbóż jakościowych.

Trz...
Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 18:25