StoryEditorWiadomości rolnicze

Dodatkowe 1000 zł premii dla plantatorów buraków z KSC

25.03.2022., 16:03h
Krajowa Spółka Cukrowa na wniosek KZPBC zdecydowała o przyznaniu rolnikom, którzy dostarczają buraki cukrowe do jej cukrowni dodatkowej premii w wysokości 1000 złotych do ha. Z czego wynika taka decyzja? Od kiedy ma obowiązywać?

Wysokie ceny nawozów i środków ochrony roślin uderzają w opłacalność produkcji buraków cukrowych

Plantatorzy buraka cukrowego z niepokojem patrzą na rosnące ceny środków ochrony roślin i wręcz galopujące ceny nawozów. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego ostatnio w liście do ministra aktywów państwowych żądał podjęcia natychmiastowych działań na rynku nawozów. Prezes KZPBC wskazywał przy tym, że dwa podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa, czyli Anwil i Grupa Azoty, w jego opinii, nadużywają swoje pozycji wobec rolników.
Więcej na ten temat w artykule „KZPBC: publikowanie cen nawozów przez Agrochem i Anwil to działanie spekulacyjne

Działacze Związku starają się także wypracować jak najlepsze warunki dla rolników także w samych cukrowniach. Z tego powodu Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC wnioskowała o przyznanie dodatkowej premii dla rolników.

KSC przyznaje dodatkowe 1000 zł premii za hektar dla plantatorów

W czwartek 24 mara 2022 roku władze Krajowej Spółki Cukrowej zdecydowały o ustanowieniu dodatkowej premii dla plantatorów buraka cukrowego przy Krajowej Spółce Cukrowej. Ma ona wynieść 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku.

– Spółka uważnie obserwuje dynamicznie rozwijającą się sytuację na rynku rolnym w kraju i Europie i regularnie uczestniczy w spotkaniach z Plantatorami, którzy są najważniejszymi partnerami biznesowymi KSC. W odpowiedzi na postulaty Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przyznana premia ma na celu wsparcie Plantatorów Krajowej Spółki Cukrowej  w uprawie buraków cukrowych – przekonuje firma w komunikacie.

Jakie warunki kontraktacji buraków cukrowych na sezon 2022?

Warto także przypomnieć, że po dość długich negocjacjach oraz groźbie strajku ze strony plantatorów, w styczniu KSC i KZPBC doszli do porozumienia co do warunków kontraktacji buraków cukrowych w sezonie 2022 rok.

Rolnicy dostarczający buraki cukrowe do KSC mają otrzymać:

  • co najmniej 35 euro netto za 1 tonę buraków cukrowych zakontraktowanych przy zawartości cukru na poziomie 16 proc.;
  • co najmniej 100 złotych netto za 1 tonę buraków nadwyżkowych.

Podobne warunki Związek Plantatorów Buraka Cukrowego uzgodnił z cukrowniami należącymi do koncernu Pfeifer & Langen Polska, gdzie stawka będzie wynosić 34 euro za tonę buraków zakontraktowanych i 100 zł za te nadwyżkowe.

Także Nordzucker zaproponował nowe umowy rolnikom współpracującym z ich cukrowniami rolnikom, ale są one poniżej poziomów z KSC czy P&L. Więcej na ten temat tu: Nordzucker proponuje wyższe ceny buraków. Rolnicy mogą być zawiedzeni.

Plantatorzy buraków wciąż czekają na nowe propozycje kontraktów ze strony Südzucker Polska.

Paweł Mikos
Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. kwiecień 2024 14:12