StoryEditorWiadomości rolnicze

Nordzucker proponuje wyższe ceny buraków. Rolnicy mogą być zawiedzeni

24.03.2022., 14:03h
Początek roku 2022 upłynął pod znakiem strajków producentów buraków cukrowych. Rolnikom udało się wówczas dojść do porozumienia z Krajową Spółką Cukrową i później z cukrowniami Pfeifer and Langen. Plantatorzy jednak czekali na podniesienie cen buraków przez cukrownie Südzucker i Nordzucker. Druga z nich właśnie przedstawiła producentom nowe stawki za buraki. Jaka jest oferta Nordzucker?

Nordzucker proponuje nowe ceny za buraki cukrowe

23 marca 2022 roku spółka Nordzucker Polska poinformowała o nowych propozycjach zmian w cenach buraków.

Nordzucker chce podnieść ceny buraków w kontraktach wieloletnich z plantatorami, obowiązujących od 2020 i 2021 roku o 2 euro/t, począwszy od kampanii 2022/23.

Zaproponowane przez spółkę ceny układają się następująco: 

  • w umowach 3-letnich z ceną stałą: 2020-2022: 27,55 euro/t; 2021-2023: 27,55 euro/t; 
  • w umowach 3-letnich z ceną zmienną: 2021-2023 – 28,60 euro/t. 

Przedstawiciele Nordzucker zapewnili plantatorów buraków cukrowych, że obecne ceny za buraki cukrowe w nadchodzącej kampanii 2022/23 zostaną podwyższone, tak by zapewnić konkurencyjność uprawy. 

Firma deklaruje, że jest otwarta na dalsze rozmowy, dotyczące ustalenia warunków kontraktacji, także na kolejną kampanię.

- Obecnie wiele istotnych elementów wpływających na koszty produkcji cukru nie jest znanych. Działamy w bardzo zmiennych warunkach, a przy tym musimy mieć na uwadze, że wszystkie podmioty – plantatorzy, producenci cukru, jak i nasi odbiorcy stanowią system naczyń powiązanych. Dlatego dopiero kompleksowa ocena wpływu wdrażanych zmian na cały łańcuch powinna mieć kluczowe znaczenie dla podejmowanych decyzji – skomentował Marcin Lechowski, prezes Nordzucker Polska. 

Jak rolnicy mogą zareagować na zaproponowane stawki?

Przypomnijmy, że rolnicy współpracujący z Nordzucke oczekiwali, że przedsiębiorstwo podobne propozycje przedstawi dużo szybciej. Żeby wywrzeć presję na cukrowni, rolnicy zorganizowali w styczniu pod siedzibami Nordzucker protesty. Producenci buraków cukrowych domagali się wówczas zrównania cen za swoje produkty z tymi, na które zgodziła się Krajowa Spółka Cukrowa. 

O protestach przeczytaj tutaj: Plantatorzy buraka cukrowego protestują przed cukrowniami [FOTO]

Obecne propozycja Nordzucker jest poniżej postulatów rolników, którzy domagali się  podniesienia cen do minimum 35 euro za tonę buraków cukrowych, czyli tyle samo, ile dostają plantatorzy współpracujący z KSC czy Pfeifer&Langen. Koszty produkcji są bowiem dla wszystkich takie same i rolnicy, którzy nie będą wynagradzani stosownie do poniesionych kosztów, będą rezygnowali z uprawy. 

W komentarzu na temat sytuacji na rynku nawozów, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego poinformował, że ze względu na niską opłacalność produkcji areał uprawy spada. 

- W przypadku buraka cukrowego już mamy do czynienia ze znacznym spadkiem areału zasiewów. W okresie jesiennym do polskich cukrowni trafi niedostateczna ilość buraków, aby w pełni wykorzystać moce produkcyjne.” - możemy przeczytać na stronie KZPBC.

Porozumienie rolników z Krajową Spółką Cukrową

W styczniu producenci buraków cukrowych planowali protesty między innymi pod siedzibą KSC. Przyczyną strajków był znaczny spadek opłacalności uprawy. Część rolników musiała wówczas zrezygnować z produkcji buraków, bo ceny nawozów były druzgoczące. Zarząd KSC nie chciał zaś wyjść producentom naprzeciw. 

Ostatecznie do strajku przed siedzibą KSC nie doszło, ponieważ przedstawiciele Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A. porozumieli się ze Spółką. Ustalono wówczas następujące warunki współpracy w sezonie 2022/23: 

  • co najmniej 35 euro netto za 1 tonę buraków cukrowych zakontraktowanych; 
  • co najmniej 100 złotych netto za 1 tonę buraków nadwyżkowych. 

Więcej o tej sprawie przeczytasz tutaj: Rolnicy dostaną wyższą ceny za buraki. Czy odwołają protesty?

Współpraca plantatorów buraków z Pfeifer & Langen na nowych warunkach 

Na przełomie stycznia i lutego nowe ustalenia poczynili także rolnicy współpracujący z Pfeifer&Langen. Powołując się na wzrost kosztów produkcji i ewentualną nieopłacalność przedsięwzięcia, producenci wynegocjowali lepsze warunki skupu buraków w kampanii 2022/2023 oraz premie za buraki dostarczone w ostatnim okresie kampanii 2021/2022. 

Efektem rozmów było ustalenie cen: 

  • za buraki kontraktowane o standardowej jakości (zawartość cukru 16% i strata wydatku 2%) na wysokości 34 euro/tonę, 
  • za buraki nadwyżkowe 100 zł/t. 

Więcej o ustaleniach i cenach w Pfeifer&Langen:  Jakie są nowe ceny za buraki dla plantatorów z Pfeifer & Langen?

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 03:26