StoryEditorpozostałe rośliny

Eksperymentalna plantacja chmielu - na czym polega?

29.03.2021., 11:03h
Eksperymentalna plantacja chmielu prowadzona na 4 ha w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Jastków sp. z o.o. wchodzi w trzeci sezon agrotechniczny. Kompozytowe słupy konstrukcji chmielników wyróżniają plantację już na pierwszy rzut oka. Ale to tylko jeden z wielu elementów, dzięki którym mogła zostać tu opracowana metodyka integrowanej produkcji chmielu.
– Prototypowa plantacja to efekt współpracy z firmą Energy Composites mającej wieloletnie doświadczenia w produkcji kompozytowych słupów dla energetyki. Firma wymienia drewniane słupy linii napowietrznych na kompozytowe – wyjaśnia Hanna Hołaj, prezes zarządu RZD Jastków, jednego z największych w Polsce producentów chmielu.

– Szukali możliwości rozszerzenia spektrum działania i stąd pomysł na zastosowanie kompozytowych rur w konstrukcjach nośnych chmielników. To pierwsza taka plantacja na świecie.

Prototypowa plantacja chmielu

Najważniejsze elementy realizowanego w RZD Jastków projektu, to: kompozytowa (zamiast drewnianej) konstrukcja, na której rozwieszona jest siatka nośna wykonana z lin, a także odciągi stabilizujące konstrukcję wyposażone w sprężyny mające za zadanie niwelować napięcia siatki nośnej i zapobiegać skutkom gwałtownych uderzeń wiatru.

– Także nawadnianie zostało zaprojektowane i rozprowadzone w sposób nowatorski dla plantacji chmielu – mówi prezes Hanna Hołaj.

– Kropelkowe zraszacze ze ściśle określonym wydatkiem wody znajdują się na dodatkowej konstrukcji na wysokości ok. metra nad ziemią. Cały sekc...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 00:41