StoryEditorGroch ozimy

Groch ozimy mrozoodporny i plonujący?

23.01.2019., 16:01h
W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o roślinach bobowatych, a ich uprawa jest popierana i szeroko promowana nie tylko w naszym kraju. Na Warmii i Mazurach są takie gospodarstwa, które od lat sieją rośliny strączkowe, bo wiedzą, że są one niezbędne w zmianowaniu i odbudowaniu prawidłowej struktury gleby. 

W grupie siła

Gospodarstwo rolne państwa Pauperowiczów jest jednym z wiodących na terenie Warmii i Mazur. Gospodarstwo przyjazne, otwarte na wymianę doświadczeń, chętnie dzielące się wiedzą i wspierające innych. Od 9 lat prowadzą z sukcesem grupę producentów Parol Sp. z o.o., skupiającą gospodarstwa zajmujące się produkcją roślinną. 

Jako grupa producencka skupują płody rolne, między innymi od sąsiadów, głównie rzepak i zboża, a od pewnego czasu również bobik. Właściciele należą także do Stowarzyszenia Inicjatyw Rolno-Gospodarczych Agroport skupiających producentów roślin białkowych na terenie Warmii, Mazur i Podlasia oraz coraz bardziej rozchodzącego się na inne województwa. 

Zachodnie firmy już widzą, że w temat roślin strączkowych trzeba wchodzić. Szczególnie skupiają się nad wyprowadzeniem odmian ozimych, które będą mrozoodporne i plonujące

Uprawa strączkowych od podstaw

Rolnicy muszą na nowo nauczyć się uprawy roślin strączkowych. Dużym problemem są przypadkowi, niedoinformowani doradcy. Zmienność plonowania roślin strączkowych, czy też niskie plony, często wynikają z błędów popełnianych w trakcie uprawy....

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. czerwiec 2023 03:59