StoryEditorWiadomości rolnicze

Grunt to wiedza

01.02.2016., 12:02h
  Tylko nieliczni polscy rolnicy badają glebę przed zastosowaniem nawozów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Już niedługo ta sytuacja może się zmienić. Wszystko dzięki programowi „Grunt to wiedza” – akcji prowadzonej wspólnie przez Grupę Azoty, największego polskiego producenta nawozów i Bank PKO BP. 

O

bie instytucje wspólnie promują wśród polskich rolników korzyści, jakie przynosi badanie gleby. Zainteresowanie, już zakończoną, pierwszą edycją programu przerosło oczekiwania organizatorów. W tej chwili rusza druga edycja. Program „Grunt To wiedza” to 3-letni program nakierowany na intensywną promocję optymalnego prowadzenia gospodarstwa ze szczególnym uwzględnieniem technologii nawożenia. 

Badanie opłaca się

– Badania gleby we współczesnym gospodarstwie rolnym to podstawa. To jak proces prowadzenia zdrowego stylu życia. Każdy z nas powinien w ramach profilaktyki raz na jakiś czas pójść do lekarza i przejść kompleksowe badania. I z tym poglądem w dzisiejszych czasach nikt nie dyskutuje. To samo powinno dotyczyć gleby. Pamiętajmy, że nawozy są dla niej jak pożywienie. Rolnicy muszą dbać o to, by było one jak najlepsze i jak najbardziej dostosowane – podkreśla Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Rolnicy jednak, jak wynika z raportu NIK, wciąż jeszcze o tym nie wiedzą. Dlaczego? Jak podkreśla Hubert Kamola, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Nawozami w Grupie Azoty – badanie gleby kosztuje czas i pieniądze. Być może nie są to duże koszty ale czas dla rolników już jest bardzo istotny i właśnie z tego powodu część rolników rezygnuje z badania. To jednak powoli się zmienia, bo badanie gleby w dłuższej perspektywie rolnikom po prostu się opłaca.  Badanie gleby inspiruje do zastanowienia się nad jakością produktów nawozowych, a niestety nie wszystkie nawozy istniejące na rynku spełniają najwyższe parametry. Takie badania mogą też ujawnić pozorne oszczędności dla rolnika z zastosowania tzw. tańszych zamienników. Potem okazuje się, że nawóz nie rozpuszcza się lub jego skład działa inaczej. 

Inwestycja w wiedzę

Program „Grunt to wiedza” okazał się strzałem w tzw. dziesiątkę. Od samego początku program cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W akredytowanych Laboratoriach Okręgowych Stacji Chemiczno-Rolniczych od sierpnia do października ubiegłego roku przebadano pod kątem pH oraz zasobności w fosfor, potas i magnez 4950 próbek gleby. W badaniu udział wzięły 330 gospodarstwa ze 163 powiatów. W tym roku w ramach drugiej edycji programu ma zostać przebadanych aż 6300 próbek ziemi, ale na tym
nie koniec.

– Chcemy, aby program nawet po trzech latach miał swoje dalsze przejawy już w postaci praktyk promowanych przez naszych przedstawicieli popularyzujących wiedzę o Grupie Azoty i technologiach nawożenia – mówi Hubert Kamola. – Poza tym przez cały czas chcemy intensywnie promować wiedzę, wspierać rozwój technologii nawożenia i wspólnie się uczyć. Chcemy poznawać potrzeby i dostosowywać produkowane nawozy do wyzwań produkcji roślinnej. Już dziś pracujemy nad nowymi nawozami, które pozwolą na lepszą agregacje i działanie mikroelementów i makroelementów.

 

Marek KALINOWSKI

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 06:55